Zahraničí

Česká diplomacie má na Ukrajině desítky lidí. Zatím je tam nechá

Česká republika zatím nepřipravuje stažení zaměstnanců kyjevské ambasády nebo jejich rodinných příslušníků. Nicméně situaci sleduje a vyhodnocuje krizový štáb ministerstva zahraničí. V úterý chce jednat o tom, jak případně ochranu zaměstnanců a českých občanů zajistit.

Podle ministerstva zahraničí je na velvyslanectví v Kyjevě 21 zaměstnanců a na generálním konzulátu ve Lvově 25. S nimi jsou tam zhruba dvě desítky rodinných příslušníků.

"Situaci na Ukrajině ministerstvo zahraničních věcí detailně sleduje. Jsme připraveni učinit nezbytné kroky k ochraně našich zaměstnanců a občanů České republiky, kteří se na území Ukrajiny nacházejí. Za tímto účelem na úterý svoláváme krizový štáb. Už nyní se k situaci na Ukrajině schází pracovní skupina každý den,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

"Každý stát má zajišťovat evakuaci svých ambasád. V tomto případě by to určitě byly vojenské airbusy, ale daly by se využít i letouny Casa, a není vyloučena ani evakuace po zemi. Já si myslím, že ten krok je předčasný, že není důvod omezovat chod naší ambasády," prohlásil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Související obsah

​"Bydlím v Kyjevě a ta situace se neliší od situace, která tu byla před týdnem nebo před dvěma týdny. Neobjevuje se žádná panika," popsala obyvatelka Kyjeva.

Podle bezpečnostních expertů se nemůže opakovat situace z loňského srpna, kdy byla evakuována ambasáda v Kábulu. "Třicet kilometrů za Kyjevem nejsou ruská vojska a ani tam nebudou. Je to jasný nátlak ruské strany, která ukazuje, že je připravená už nikam neustupovat. Tato krize se stále dá řešit diplomaticky bez toho, abychom navyšovali počty vojsk," okomentoval bezpečnostní poradce Andor Šándor.

O situaci na Ukrajině bude ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) jednat s tajemníkem severoatlantické aliance ve čtvrtek v Bruselu. Na Ukrajinu se má Lipavský vydat 7. února spolu s ministry zahraničí Rakouska a Slovenska.

Může může případný útok Ruska odvrátit hrozba sankcí? Podívejte se na rozhovor s komentátorem Českého rozhlasu plus Liborem Dvořákem:

 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz