Zahraničí

Strach z ruské invaze. Spojené státy stahují své občany z Ukrajiny

Napětí na východní Ukrajině roste. Kvůli obavám z ruské invaze Spojené státy stahují své občany z amerického velvyslanectví v Kyjevě. Zemi tak opustí méně důležití zaměstnanci ambasády a rodinní příslušníci. I dalším americkým občanům žijícím na Ukrajině úřady Spojených států doporučují, aby zvážili odjezd.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo v neděli večer, že se rozhodlo snížit počet zaměstnanců na americké ambasádě v ukrajinském Kyjevě. Jedná se o preventivní opatření, které úřad zdůvodnil "velkou opatrností" a zdůraznil, že se riziko pro občany USA v zemi v posledních dnech nezvýšilo.

Přesto tento krok podtrhuje obavy z možné ruské invaze na Ukrajinu. "Ministerstvo zahraničí povolilo dobrovolný odchod amerických zaměstnanců v přímém pracovním poměru a nařídilo odchod oprávněných rodinných příslušníků z velvyslanectví v Kyjevě z důvodu pokračující hrozby ruské vojenské akce," uvedl úřad ve svém prohlášení.

Související obsah

​Vyzval i další americké občany, kteří žijí na Ukrajině, aby zvážili návrat do Spojených států a zároveň vydal varování, aby Američané aktuálně necestovali na Ukrajinu.

Podle údajů ukrajinského ministerstva obrany, které získal web CNN, se počet vojáků, které Rusko rozmístilo u ukrajinských hranic, odhaduje na více než 127 tisíc. Tisková mluvčí Bílého domu minulý týden uvedla, že Rusko je schopné zahájit invazi kdykoli.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell se v pondělí nechal slyšet, že EU zatím nehodlá odvolávat rodiny diplomatů z Ukrajiny. "Nemyslím, že bychom museli opustit Ukrajinu a odejít. Ale možná bude mít ministr Blinken (americký ministr zahraničí, pozn. red.) více informací, o které se s námi podělí," řekl novinářům Borrell.

Související obsah

​Situace na východní Ukrajině neznepokojuje pouze Spojené státy. S obavami ji sledují i další země Severoatlantické aliance včetně České republiky. Ve středu by měla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předložit vládě návrh na pomoc na Ukrajině. Již dříve avizovala, že by se mělo jednat o dar v podobě dělostřeleckých granátů.

"Všichni věříme v mírové řešení, věříme, že bilaterální jednání, která aktuálně probíhají, budou mít šťastný konec," uvedla Černochová minulý týden. "Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje v případě útoku na Ukrajinu. Jsme rovněž připraveni podpořit případné sankce vůči Ruské federaci," doplnil ji ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

Více informací ke schůzce Černochové s Lipavským ohledně situace na Ukrajině se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz