Domácí

Stavba D49 se prodraží o dvě miliardy. Můžou za to průtahy i ohrožený křeček

Průtahy spojené s výstavbou dálnice D49 v úseku mezi Hulínem a Fryštákem stále nejsou vyřešeny. Výstavba osmnácti kilometrů dálnice by se mohla prodražit až o dvě a půl miliardy.

Už v roce 2008 byl slavnostně položen základní stavební kámen. Po dlouhých 14 letech se na úsek mezi Hulínem a Fryštákem vrátila těžká technika. Dlouhé průtahy kolem výstavby prožilo 13 ministrů dopravy a 12 ředitelů Ředitelství silnic a dálnic.

Stavbu dálnice léta brzdil nedostatek peněz, ale hlavně ekologičtí aktivisté. Na tomto území totiž žije silně ohrožený křeček polní, řada druhů hmyzu a drobného ptactva. Muselo se tedy dlouho čekat na rozhodnutí soudu a stavební povolení.

Související obsah

​Ekologický spolek Děti země podal poslední možný den další žalobu k pražskému městskému soudu proti stavebnímu povolení. Dojde tak opět k dalšímu zdržení ve výstavbě.

Kvůli prodlužování zahájení výstavby je možné, že bude dálnice až o dvě a půl miliardy dražší. To znamená, že osmnáct kilometrů dálnice může vyjít až na osm a půl miliardy korun. Zdražení má za následek změna předpisů, požadavky objednatele, ceny materiálů a další faktory. Dálnice měla být hotová na podzim roku 2024.

TN.cz, Michal Borovský

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz