Domácí

Lipavský poletí na Ukrajinu, zaměstnance velvyslanectví zatím nestáhne

V úterý odpoledne zasedl mimořádně krizový štáb ministerstva zahraničí, který se zabýval současnou situací na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského Česko zatím pracovníky české ambasády z Kyjeva stáhnout nenechá. Česká diplomacie stále věří v diplomatické řešení.

Krizový štáb ministerstva zahraničí se zabýval v úterý především ochranou českých občanů na Ukrajině a také zaměstnanců velvyslanectví v Kyjevě. Spojené státy i NATO se totiž v posledních měsících obávají ruské invaze.

Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) je Česko připraveno na nejhorší možný vývoj, ale v současné době evakuaci svých občanů z Ukrajiny neplánuje. "Česká republika stále věří v diplomatické řešení krize. Deeskalace situace se přes veškerou snahu bohužel nedaří a Rusko nadále zostřuje situaci. Ve všech oblastech postupujeme v úzké spolupráci s NATO," prohlásil Lipavský.

Související obsah

Lipavský dále dodal, že je Česko připraveno na všechny možné scénáře. "Vzhledem k tomu, že je tu možnost náhlého zhoršení bezpečnostní situace, chtěl bych apelovat, aby lidé necestovali do příhraničních oblastí Ukrajiny," řekl ministr.

Sám Lipavský se příští víkend vydá společně se svými protějšky z Rakouska a Slovenska na Ukrajinu, kde se vypraví až na takzvané "místo doteku". V případě, že by Rusko podniklo další agresi, je podle ministra připravena odveta v podobě sankcí.

Rusko má na hranici s Ukrajinou momentálně asi 100 tisíc vojáků, tanky, dělostřelectvo a obrněné vozy. Případná invaze by mohla hrozit nejen z území Ruské federace ale i z Běloruska, kde by za pár dnů mělo začít vojenské cvičení ruských vojáků s těmi běloruskými.

Rusko výrazně dominuje ve všech oblastech. Ukrajině ale své vojáky a vybavení nabídla už řada států NATO. Česko darovalo dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů. S nelibostí Moskva sledovala i Turecko, které Ukrajině prodalo své bezpilotní letouny Bayraktar. Rusko a proruští separatisté v Donbasu tvrdí, že je to Ukrajina, kdo se chystá zaútočit.

Podívejte se na celou tiskovou konferenci ministra zahraničí Lipavského:

Jaký predikuje vývoj situace na Ukrajině, jsme se ptali Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz