Domácí

Poslanci podpořili zákaz plastů na jedno použití. Dotýká se mnoha výrobků

Poslanci podpořili zákaz plastů na jedno použití. Dotýká se mnoha výrobků
Ilustrační obrázek Zdroj: TV Nova

Poslanecká sněmovna na středeční schůzi projednávala několik návrhů, mezi nimiž byl i zákaz některých jednorázových plastových výrobků. Týká se to například příborů a talířů, brček nebo vatových tyčinek do uší. Návrh teď zamíří do sněmovního výboru pro životní prostředí.

Podle návrhu by zákaz výrobků některých jednorázových plastových výrobků platil od července příštího roku. V takovém případě by se Češi rozloučili například s plastovými vatovými tyčinkami na čištění uší, nápoj by si už nevypili plastovým brčkem a z plastového kelímku a pokrm by si mohli sníst jen kovovou nebo dřevěnou vidličkou.

Regulace by se týkala i celé řady dalších výrobků, jako jsou plastové obaly, nádoby na potraviny, vlhčené ubrousky, tabákové výrobky s filtry nebo třeba tyčinky k balónkům. Návrh ve středu prošel prvním čtením a žádný z poslanců nenavrhl jeho zamítnutí. Projednávat ho teď bude výbor pro životní prostředí.

Související obsah

​Zákaz by podle ministerstva životního prostředí snížil spotřebu plastů na jedno použití o zhruba 1,77 miliardy kusů. "Neřešíme zde roušky, ochranné rukavice a ani ochranné obleky proti covidu," zdůraznila poslankyně Berenika Peštová (ANO).

Někteří poslanci nicméně upozornili na to, že tento zákon nereflektuje současnou situaci vycházející z pandemie covidu, kdy jsou lidé vyzývání k omezování kontaktů a například místo sezení v restauracích si berou jídlo s sebou v plastové krabičce.

Související obsah

Jednání o penzijním produktu bylo odloženo

Poslanci také v prvním čtení schválili novelu, která upravuje pravidla pro žádosti o nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Zákon o panevropském penzijním produktu, který by lidem umožnil daňově zvýhodněné spoření na důchod, naopak dolní komora ani neprojednávala.

Proti zákonu se totiž postavilo hnutí SPD. "Je to další nadbytečný komplikovaný evropský plevel," uvedl poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Jednání o tomto bodě tak bylo odloženo.

Schůze Poslanecké sněmovny skončila ve 14:00 hodin. Na 16:00 je totiž naplánovaná schůze kabinetu Petra Fialy (ODS). Ten se bude zabývat protiepidemickými opatřeními, pomocí Ukrajině nebo návrhem smlouvy s Polskem kvůli těžbě v hnědouhelném dole Turów.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz