Domácí

Sněmovna stále nemá šestého místopředsedu. Havlíček ani Okamura neuspěli

Poslanecká sněmovna stále nemá šestého místopředsedu. V úterní tajné volbě poslanci nepodpořili kandidáta hnutí ANO exministra Karla Havlíčka ani předsedu SPD Tomia Okamuru. Podle kuloárních informací šlo o odplatu za přerušení jednání o stavebním zákonu.

Pomsta – tak by se zřejmě dal nazvat výsledek hlasování o tom, kdo usedne na poslední křeslo ve vedení dolní komory parlamentu. Nezvolení Karla Havlíčka je nejspíš reakcí pětikoalice na neprojednání stavebního zákona na předchozí schůzi.

Tehdy opozice dokázala kvůli malému počtu přítomných vládních poslanců odhlasovat přerušení tohoto bodu až do března.

Vládní poslanci vzápětí avizovali, že na tento krok opozice budou reagovat. A to například právě při volbě posledního člena vedení Sněmovny, který měl být z řad ANO. Podle předchozích dohod s koalicí má totiž funkce připadnout právě kandidátovi hnutí ANO. Sněmovna má mít nově šest místopředsedů a dva z nich mají být z hnutí ANO.

Související obsah

"Není to překvapivé, je to vizitka pětikoalice a zcela jasně říkám, že pro mě osobně je naprosto nepřekočitelné to, že bychom měli handlovat parlamentní posty za poslušnost," okomentoval Havlíček.

Havlíček dostal v prvním kole 57 hlasů a Tomio Okamura 24. Ve druhém to bylo 61 a 24 hlasů. Ke zvolení bylo potřeba ale minimálně 81 poslaneckých hlasů. Jedno místo zatím patří poslankyni Janě Mračkové Vildumetzové (ANO). Druhé zůstává tedy stále neobsazené.

Poslanecká sněmovna ve středu jednohlasně podpořila zákon, který zakazuje prodej jednorázových plastů:

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz