Zajímavosti

Raketě SpaceX hrozí havárie na Měsíci! Podle expertů už za několik týdnů

Raketě SpaceX hrozí havárie na Měsíci! Podle expertů už za několik týdnů
Falcon 9 | Zdroj: Profimedia

Část rakety Falcon 9 společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska by v následujících několika týdnech mohla havarovat na Měsíci. V kosmu se nachází už sedm let, podle odborníků se však pohybuje po poměrně "chaotické" dráze.

Nosná raketa Falcon 9 vynesla v únoru roku 2015 do vesmíru družici určenou pro pozorování slunečních erupcí a globálních změn podnebí. Druhý stupeň rakety se však po dokončení dlouhého zážehu ocitl mimo provoz.

"V tomto stádiu bylo jasné, že nemá dostatek paliva na návrat do atmosféry Země. Navíc raketě chyběla energie pro únik z gravitačního působení Země a Měsíce," vysvětlil meteorolog Eric Berger.

Související obsah

Od té doby se podle expertů raketa pohybuje po "chaotické" dráze. Nyní se navíc ocitla na kolizním kurzu s Měsícem. Na situaci upozornil portál The Guardian.

Odborníci se domnívají, že by raketa mohla na Měsíci havarovat v následujících týdnech. Přesné místo dopadu však není známé.

Podle výpočtů se řítí rychlostí asi 2,58 kilometru za sekundu. Autor softwaru pro sledování objektů blízko Země, asteroidů a planetek Bill Gray uvedl, že by se raketa mohla zřítit na odvrácenou stranu Měsíce 4. března.

V nedávném prohlášení Gray uvedl, že raketa proletěla těsně kolem Měsíce už 5. ledna a 4. března lze kontakt rozhodně očekávat. "Toto bude první neúmyslný případ kosmického dopadu, který zasáhl Měsíc, a o kterém vím," uzavřel Gray.

Raketa Falcon 9 v listopadu zamířila k vesmírné stanici. Více se dozvíte v následující reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz