Počasí

Závěr ledna přinese silný vítr. V nárazech bude mít až 125 km/h

Závěr ledna přinese silný vítr. V nárazech bude mít až 125 km/h
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Už ve čtvrtek začne místy více foukat a konec týdne bude ve znamení silného větru. Vítr bude na našem území v pátek a v sobotu dosahovat v nárazech rychlosti kolem až 70 km/h, na horách kolem 90 km/h, v neděli bude dále zesilovat a jeho nárazy se v nižších polohách zastaví až na 90 km/h, na horách kolem 125 km/h. Větrno bude i počátkem příštího týdne.

Hranice sněžení se bude během víkendu rychle měnit, na horách se budou tvořit sněhové závěje a hrozí i bílá tma. Do konce ledna v horských oblastech napadne i přes 35 cm sněhu. V nižších polohách se bude na začátku příštího týdne tvořit sněhová pokrývka. Ve sněhové pokrývce na horách nyní leží tolik vody, že by na ní nestačila Orlická přehrada. Ve druhé polovině příštího týdne nás ale čeká nárůst teplot vzduchu.

Vítr začne zesilovat už ve čtvrtek

Zpočátku čtvrtečního dne bude zataženo s nízkou oblačností a mlhavo, místy až polojasno, ojediněle mrholení, na horách slabé sněžení. Postupně bude docházet k dalšímu přibývání vysoké oblačnosti a od severu očekáváme na většině území srážky zpočátku sněhové na horách, postupně sněžení od středních poloh. Jinak déšť nebo přeháňky. Odpolední teploty vystoupají na 3 až 7 °C. Během dne začne v Čechách a na severu Moravy a Slezska zesilovat mírný západní až jihozápadní vítr na čerstvý a bude dosahovat v nárazech rychlosti až 55 km/h, na horách až 90 km/h.

V pátek bude oblačno až zataženo, občas sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Ranní teploty budou klesat na 3 až -1 °C. Denní teploty vystoupají na 2 až 6 °C. Foukat bude už od nočních hodin čerstvý severozápadní vítr, který bude dosahovat rychlosti až 70 km/h, na horách 90 km/h, slábnout bude přechodně během odpoledne.

Víkend přinese až 7 °C, pocitovou teplotu bude snižovat silný vítr

V sobotu bude oblačno až zataženo, během dne na většině území sněžení, které bude s výjimkou hor přecházet v déšť. Ranní teploty budou klesat na 1 až -3 °C. Denní teploty vystoupají na 3 až 7 °C. Během dne opět začne zesilovat vítr, který bude dosahovat rychlosti až 70 km/h, na horách 90 km/h.

V neděli bude zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, na horách sněžení. Postupně pokles hranice sněžení do středních nadmořských výšek. Ranní teploty budou klesat na 6 až 2 °C. Denní teploty vystoupají na 3 až 7 °C. Foukat bude silný severozápadní vítr o rychlosti až 90 km/h, na horách až 125 km/h.

Související obsah

​Pravidla, jak se chovat za větrného počasí

 1. Neparkovat auta pod stromy nebo dráty elektrického napětí
 2. Venčit pejska na vodítku, počítat s tím, že nebude poslouchat
 3. Nechodit do lesů, parků, na hřbitovy, na horské túry
 4. Zařídit si práci z domova, neplánovat služební cestu, sledovat dopravní situaci
 5. Doprovodit děti do škol – počítat s tím, že cesta bude trvat déle, může docházet k přerušení dopravy, výpadku proudu, pokud jedete autem, mít plnou nádrž
 6. Vynechat alkohol
 7. Teple se obléci – pocitová teplota bude výrazně snižována silným větrem, deštník vyměnit za pláštěnku
 8. Nabít si mobil, počítač – být připraveni na výpadky elektriky, mít po ruce baterku
 9. Vynechat práci na zahradě – nelézt na žebřík nebo na střechu, při fyzické práci ve větru se rychleji zpotíte a hrozí bolesti zad
 10. Upevnit okna, sklidit věci ze zahrady a balkónů
 11. Vynechat běhání, venkovní aktivity s dětmi
 12. Mít doma nakoupeno a uvařeno

Ničivé orkány 21. století v Česku

Nejničivějším orkánem v Česku byl Kyrill – ten se přehnal přes Evropu 18. a 19. ledna 2007 a síla větru na polské stanici Sněžky dosáhla rychlosti 216 km/h. Orkán Emma následoval 1. března 2008 s rychlostí větru až na 169 km/h.

Orkán Andrea se přehnal přes Česko 5. a 6. ledna 2012 a Sněžka hlásila nárazy větru o rychlosti 162 km/h. Orkán Xavier byl skloňovaný 5. října 2017 a vítr zesílil až na 128 km/h, 29. října následoval Orkán Herwart. A zřejmě si vzpomínáte na větrný únor 2020 – orkán Sabine z 10. února a na Sněžce nárazy větru 184 km/h, a Orkán Yulia z 23. a 24. února.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz