Domácí

Unikátní skupina kostelů na Broumovsku se stala národní památkou

Unikátní skupina kostelů na Broumovsku se stala národní památkou
Kostel v Božanově na Broumovsku Zdroj: Profimedia

Soubor barokních kostelů mistrně zasazených do krajiny na Broumovsku ve východních Čechách se stane od července národní kulturní památkou. Rozhodla o tom ve středu vláda.

"Unikátní soubor barokních staveb představuje architektonické skvosty mistrně zasazené do krajiny. Podnět Královéhradecký kraj podal na ministerstvo kultury na začátku loňského roku," informovali představitelé kraje na webu.

Deset kostelů a jedna kaple vystavěné v první polovině 18. století jsou až na jeden dílem architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových, otce se synem, kteří patřili k nejvýznamnějším barokním stavitelům.

Jednotlivé stavby už jsou kulturními památkami, jako celek však zamířily o třídu výš. Národní památkou se staly spojením doby jejich vzniku, osobami architektů i zadavatele opata břevnovsko-broumovského opatství Otmara Zinkeho a také unikátním zasazením do skalnaté krajiny Broumovských stěn, které je jedinečné v evropském měřítku.

Statut národní kulturní památky je udělován nejvýznamnějšímu kulturnímu dědictví Česka. Kromě nejpřísnější ochrany dává větší šanci na získání peněz z dotací. Existuje i snaha o zapsání souboru broumovských kostelů na seznam UNESCO.

Související obsah

​Kostely a kaple se nachází kromě Broumova v obcích Otovice, Šonov, Bezděkov nad Metují, Heřmánkovice, Božanov, Ruprechtice, Vernéřovice, Vižňov, Martínkovice a na vrchu Hvězda u Hlavňova.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz