Zahraničí

U pobřeží Chorvatska zahlédli vzácného tvora, byl považován za vyhynulého

U pobřeží Chorvatska zahlédli vzácného tvora, byl považován za vyhynulého
Ilustrační obrázek Zdroj: profimedia.cz

Reportérovi chorvatské televize Nova TV se podařilo před nedávnem zachytit u pobřeží Chorvatska vzácného tvora, o kterém si mnozí mysleli, že vyhynul. Tuleň středomořský původně obýval celé Středozemní moře, nyní na světě zbývá už jenom několik stovek posledních jedinců.

Samice tuleně středomořského, kterou místní pojmenovali Sen, se objevila minulý týden u pobřeží Chorvatska. Rybáři ji naposled spatřili ve vodách Otrantského průlivu, který rozděluje Jaderské a Jónské moře, informuje Dnevnik.

"Sen plavala skrze celé Jaderské moře, kolem mysu Oštra až k samotnému konci moře," popsal chorvatský rybář Damir Karuza-Kalambera. "Bylo by hezké, kdyby tu zůstala a vypravila se například rybařit s turisty, byla by to velká atrakce," dodal.

Související obsah

​Před nedávnem byl středomořský tuleň spatřen také poblíž Albánie v Národním parku Karaburun Sazan. "Bylo to v místech, kde se vůbec nevyskytují lidé a tuleni tak mají potřebný klid k životu," vysvětlil biolog Grgur Pleslic.

Podle odborníků Sen připlavala do Chorvatska z Řecka, kde momentálně žije největší populace jejího druhu. Tento vzácný ploutvonožec je však na pokraji vyhynutí, na světě už žije jen několik stovek kusů a jeho přítomnost v Jaderském moři je velkou vzácností. "Na Jadranu jsou od 60. let považováni za prakticky vyhynulé," dodal Pleslic.

Domovem tuleňů středomořských bylo kdysi celé Středozemní moře a přilehlé oblasti. Rybáři ale v tuleních viděli konkurenci, jelikož jim lovili ryby, a tak je začali vybíjet. Dospělý samec může vážit až neuvěřitelných 320 kilogramů. 

Archeologové z Izraele našli v moři stovky artefaktů ze starověkého Říma (12/2021):

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz