Zahraničí

Moře v Chorvatsku změnilo barvu. Úkaz je vidět dokonce až z vesmíru

Moře v Chorvatsku změnilo barvu. Úkaz je vidět dokonce až z vesmíru
Zdroj: TV Nova

Jaderské moře u pobřeží Chorvatska změnilo v posledních dnech svou barvu. Podivného zelenohnědého zbarvení vody se jako první všimli cestující trajektu. Úkaz je dokonce vidět až z vesmíru.

Obyvatele Chorvatska v posledních dvou dnech překvapil podivný úkaz na moři. V široké oblasti od Ploče až po Makarskou riviéru totiž změnilo svou barvu na nazelenalou až nahnědlou.

"Všichni jsme si všimli, že moře má úplně jinou barvu než obvykle a na obrovské ploše," uvedl Chorvat pro portál Dalmaciaja Dana.

Související obsah

​Podle odborníků má jev ale velmi jednoduché vysvětlení. Od začátku měsíce totiž napadlo v údolí řeky Neretvy, která ústí do Jaderského moře, velmi vydatné množství srážek, místy až přes 300 litrů na metr čtvereční. Přívalová voda obsahující bahno a nečistoty následně zbarvilo řeku do nazelenalé barvy.

To vše se nakonec přes Neretvu dostalo až do moře a jeho proudy pak roznesly zákal na severozápad, směrem k oblasti Makarské. Kalnost moře bude podle chorvatských médií ještě nějakou dobu pokračovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz