Počasí

VÝSTRAHA: Česko zasáhne silný vítr, budou se tvořit sněhové jazyky

VÝSTRAHA: Česko zasáhne silný vítr, budou se tvořit sněhové jazyky
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydali na čtvrtek a pátek dvě výstrahy. První se týká silného větru v rychlosti 55 až 70 km/h a platí pro všechny kraje. Druhá varuje před tvorbou sněhových jazyků ve vyšších polohách a platí jen pro určité lokality.

ČHMÚ vydal dvě výstrahy. Obě platí od čtvrtka 18:00 do pátku 18:00. "V zesilujícím severozápadním proudění přejde přes střední Evropu frontální systém," uvedli meteorologové. 

Výstraha před silným větrem s rychlostí 55 až 70 km/h platí pro všechny kraje. Podle meteorologů může dojít k poškození stromů a lesních porostů nebo k menším škodám na budovách. V souvislosti s popadanými větvemi a uvolněnými předměty je možné také očekávat komplikace v dopravě, hrozí nebezpečí úrazu.

Související obsah

Meteorologové doporučují zajistit okna, dveře a upevnit volně uložené předměty. Lidé by si venku měli dávat pozor, a to i při řízení auta. Turisté v horách by měli omezit túry a nevydávat se do hřebenových partií.

Sněhové jazyky

Druhá výstraha se týká sněhových jazyků, které by se mohly tvořit ve vyšších polohách. Podle meteorologů hrozí zhoršení sjízdnosti komunikací, nebo jejich úplná nesjízdnost. "Při cestování sledovat dopravní zpravodajství. Na horách dodržovat pokyny horské služby," doporučuje ČHMÚ.

Meteorologové určili lokality, kde sněhové jazyky hrozí. V Čechách jde o Jihočeský kraj (Český Krumlov, Prachatice, Vimperk) od 500 m n. m., Plzeňský kraj (Klatovy, Sušice) od 500 m n. m., Karlovarský kraj (Kraslice, Ostrov) od 500 m n. m., Ústecký kraj (Děčín, Chomutov, Kadaň, Litvínov, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf) od 500 m n. m., Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Tanvald) od 500 m n. m, Královéhradecký kraj (Broumov, Dobruška, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí) od 500 m n. m., Pardubický kraj (Králíky, Žamberk) od 500 m n. m., Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Chotěboř, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou) od 500 m n. m.

Na Moravě pak výstraha platí pro Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk) od 500 m n. m. a Moravskoslezský kraj (Bruntál, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Rýmařov) od 500 m n. m.

Podívejte se, kde platí výstraha před sněhovými jazyky:

Oblasti, kde platí výstraha před sněhovými jazyky. Zdroj: ČHMÚ

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz