Zahraničí

Spojené státy odmítají ustoupit Rusku, stále věří v diplomatické řešení

Spojené státy odmítají přistoupit na požadavky Ruska, které chce mimo jiné příslib, že Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO. V dopise, který byl adresovaný Kremlu, se o tom zmiňuje americký ministr zahraničí Antony Blinken. Věří také, že zpráva, kterou Spojené státy Rusku odeslaly, je dobrým diplomatickým krokem kupředu.

Přijetí podmínek, které Rusko požaduje, je pro NATO dlouhodobě nepřijatelné. Moskvě to v oficiálním dopise zopakovaly Spojené státy, které doufají v diplomatické řešení. "Jsme připravení vést rozhovory, preferujeme diplomacii a jsme připravení se posunout dál, ke komunikaci a spolupráci," prohlásil ministr zahraničí USA Antony Blinken.

Rozhovory mezi diplomaty proběhly mimo jiné v Paříži ve formátu takzvané normandské čtyřky, tedy zástupců Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. K žádnému přelomu ale nedošlo. "Náš rozhovor byl složitý, ale byla to možná první upřímná konverzace o všech záležitostech souvisejících s implementací Minské dohody a urovnáním konfliktu," řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitry Kozak.

Související obsah

​Že se napětí podaří uklidnit pomocí diplomatických jednání, věří i šéf NATO Jens Stoltenberg. Obyvatelé Ukrajiny rozhovory vítají a doufají, že se situace zlepší. Přesto si ale nechtějí dělat zbytečné naděje. "Vypadá to, že se konečně něco děje. Takže doufáme, že se situace zlepší, ale bůh ví. Ale byli bychom rádi, kdyby vyjednávání někam vedlo," myslí si Ukrajinka Tamara.

Na Ukrajinu mezitím míří vojenská pomoc z celého světa. Navýšení počtu svých vojáků v regionu až na 400 oznámila Kanada. Pošle také vybavení, a to například detektory kovů nebo brýle s termovizí. Na rozdíl od ostatních Kanada odmítá Ukrajině dodávat zbraně, protože prosazuje mírové řešení.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz