Zahraničí

Vojáci NATO v Česku: S případným umístěním by vláda souhlasila

Severoatlantická aliance (NATO) uvažuje o možném vyslání vojenských posil na Slovensko kvůli situaci na Ukrajině. Ve čtvrtek to oznámil slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Do Česka podobná žádost zatím nedorazila, vláda by ale případně souhlasila.

Tisícovka vojáků NATO v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku, ale také na Slovensku. Takové jsou úvahy vedení Severoatlantické aliance vzhledem k napjaté situaci na Ukrajině. Podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka však zatím žádné definitivní rozhodnutí nepadlo.

Žádost o nasazení jednotek do České republiky zatím prý nedorazila. Pokud by k tomu došlo, vládní strany by ale byly nejspíše pro. "Pro mě by to bylo, stejně jako to bude na Slovensku, posílení bezpečnosti NATO a také České republiky," prohlásil předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS).

Podle opozice ale zatím nic takového není potřeba. "My na té hranici nejsme. U nás se ty jednotky zdržovat nebudou a zatím k tomu nevidím důvod," řekl místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jaroslav Bžoch (ANO).

"Já jsem 20 let čekal na to, až odsud jedna okupační vojska odejdou, a nemůžou je nahradit jiná," reagoval poslanec Jaroslav Bašta (SPD).

Související obsah

Podle bezpečnostních expertů by navíc přítomnost hlavně amerických vojsk v České republice byla o poznání složitější než na Slovensku. To totiž se Spojenými státy podepsalo nedávno obrannou dohodu. "Takový pobyt vojáků Spojených států na našem území by vyžadoval podepsání takzvané SOFA. To je smlouva o pobytu vojáků. A to určitě nemáme podepsáno," okomentoval bezpečnostní expert Andor Šándor.

Pobyt vojáků na českém území musí posvětit Poslanecká sněmovna. V případě válečného konfliktu pak pouze vláda. Ministr zahraniční Jan Lipavský (Piráti) se ve čtvrtek nechal slyšet, že souhlasí s tím, aby NATO jednotky na Slovensku poslalo. A Česko je údajně připravené se na tom podílet. Česká strana prý uvažuje i o tom, že kromě zaslání munice poskytne Ukrajině ještě další pomoc.

Krize na ukrajinských hranicích

Moskva před více než měsícem požádala Spojené státy americké a NATO o bezpečnostní záruky, včetně toho, že se Ukrajina nikdy k alianci nepřipojí. Přijetí podmínek, které Rusko požaduje, je pro NATO každopádně dlouhodobě nepřijatelné. Kremlu to v oficiálním dopise zopakoval Washington, který doufá v diplomatické řešení.

Rusko v posledních měsících blízko hranic s Ukrajinou shromáždilo přes 100 tisíc svých vojáků, což Západ považuje za možnou přípravu na invazi. Spojené státy a jejich spojenci Rusku pohrozily, že pokud zaútočí na Ukrajinu, zavedou proti němu tvrdé sankce. Kreml však už od začátku odmítá, že se k nějaké invazi chystá.

Na rozhovor s bezpečnostním expertem Andorem Šándorem se podívejte ZDE: 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz