Naše Česko

Zakázané pasti na myši zabíjí i ptáky! Zvířata trpí a umírají v mukách

Ve čtvrtek do záchranné stanice přinesl chatař sýkorku chycenou v lepové pasti na myši. Záchranná stanice se snaží udělat vše pro to, aby ji zachránila a varuje ostatní, aby pasti nepoužívali. Lepové pasti jsou navíc nelegální a za jejich používání hrozí vysoká pokuta.

"Ve čtvrtek nám přivezl chatař sýkoru koňadru v pasti. Byl zkontrolovat chatu a našel ji v lepové pasti na myši. Myslím, že je už nikdy nepoužije, když viděl, co to umí. Šílená smrt, výrobce bych nechal také přilepit, hrůza," popsal předseda Záchranné stanice živočichů Makov Libor Šejna.

Vůbec nebylo jisté, jestli se sýkorku podaří zachránit. "Je to šílená práce s nejistým výsledkem, ale zkoušíme to. Nejlepší je zneutralizovat lep popelem," vysvětlil Šejna na svém instagramovém účtu, kde je známý pod přezdívkou hajný z Makova.

Související obsah

V pátek už se naštěstí sýkorka měla lépe. "Na to, jak vypadala, je to zázrak. Lep jsme zasypávali popelem, vypadá to sice hrozivě, ale funguje to," popsal.  Důležité je podle něj dobře očistit všechna pera na křídlech a ocase. Ta na těle si pak sýkorka očistí sama. 

Sýkorka je na tom už lépe:

​"Bohužel některá ocasní pera zůstala prý na lepové desce. Tak uvidíme, jestli zvládne létat. Držte jí palce, bude to potřebovat," vyzval předseda záchranné stanice. 

V sobotu už ukázal, jak sýkorka létá po kleci. "Po dvou dnech vypadá docela dobře, jedno křídlo trochu věší a na salón krásy by to zatím nebylo, ale ŽIJE. Pravděpodobně zítra ji vypustíme do velké 'ptáčkové' voliéry, kde získá sílu před možným vypuštěním do lesa," dodal.

Takto na tom sýkorka byla v sobotu:

​​Podle něj je používání lepových pastí nelidské, ale nejen to. "Lepové pasti jsou v České republice zakázané, a to nejen prodej, ale i nabízení lepící či čelisťové pasti. Rovněž není dovolena jejich výroba nebo dovoz ze zahraničí," uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Podle novely zákona na ochranu zvířat hrozí za tyto přestupky pokuta až tři miliony korun. 

"Zvíře se do toho přilepí a pak umře hlady a v mukách. Je to šílená smrt, a to nejen pro ptáčky, kteří se mohou chytit, ale i pro ty myši," myslí si Šejna. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz