Naše Česko

Ornitologové vrátili do přírody zraněnou samičku. Šlo o nejvzácnějšího ptáka v ČR

Ornitologové ve středních Čechách mají za sebou obrovský úspěch. Podařilo se jim totiž do volné přírody vrátit zraněnou samičku motáka pilicha. To je vůbec jeden z nejvzácnějších ptáků v České republice.

Zhruba roční samičku motáka pilicha do záchranné stanice Hrachov přivezli s poraněným volátkem přibližně před dvěma týdny. "Pták to měl roztržené, protože narazil do předmětu. Našli ho ornitologové, tak nám ho dovezli. My jsme ho nechali operovat, teď žere v pohodě, a tak půjde zpátky do přírody," uvedl ředitel záchranné stanice Pavel Křížek.

Záchrannou stanici ale moták neopustí s prázdnou, na svou cestu dostane kroužek a vysílačku. Polohu můžete sledovat na facebooku záchranné stanice. "Miniaturní vysílačka, solárně napájená GPS, přes mobilní síť posílá data. Má to umístěné uprostřed křídel, kde ten pták má těžiště. Ta přídavná váha je tam nejlíp rozložena, takže to nemusí nějak zvlášť řešit," vysvětlil ornitolog.

"Bude sledován jeho pohyb v krajině, abychom se přesvědčili, že v pořádku loví. Kdyby byl nějaký problém, tak ho budeme muset vzít zpátky do stanice," doplnil Křížek.

Související obsah

Dravec tohoto druhu je v naší přírodě velmi vzácný. V Česku aktuálně žije zhruba pět párů. "On žije skrytým způsobem života. Hnízdí na pasekách, v lese, takže úplně uniká pozornosti člověka," uzavřel Křížek. Vzácnému dravci nezbývá než popřát, ať v nenápadnosti vyniká i dál.

Záchranné stanice mají nyní ale i jiné potíže, kvůli šetření státních prostředků je ohrožený program péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. "Ten drží nad vodou všechny záchranné stanice a umožňuje jim provozovat činnost. V případě, že tento program v rámci šetření padne, nastane pro záchranné stanice velmi náročná situace," varuje Křížek.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz