Domácí

Čipová krize pokračuje! Studenti v Česku se učí vyrábět ty nejmodernější

Celosvětový nedostatek čipů už trvá více než rok a například tuzemské automobilky kvůli tomu musely omezit výrobu. Odborníci z ČVUT představili ve vysílání TN LIVE novou laboratoř, ve které se budou studenti specializovat na výrobu těch nejmodernějších typů.

V univerzitní laboratoři se nevyrábí reálné čipy jako v továrně, ale studenti se v ní učí pracovat se špičkovými technologiemi, které se při jejich výrobě používají. "Máme možnost si vyzkoušet každou část procesu výroby těch mikročipů," těší studenta Vojtěcha Povolného.

"Tady vidíme výhodu té výroby, vyrobíme velké množství součástek naráz," vysvětlil vedoucí Katedry mikroelektroniky ČVUT Pavel Hazdra.

Související obsah

"Nanesou se vrstvy a vytvarují se tak, že uvnitř čipu se může nacházet až 100 miliard součástek. Je to taková Šanghaj," doplnil Hazdra.

Prostředí laboratoře je extrémně čisté. Výzkumníci pracují ve sterilním oblečení. "Jeden lidský vlas je tlustší než celá ta struktura. Takže pokud by vám tam ten vlas spadl, nebo prachová částice, tak tím můžete znehodnotit funkci celé součástky," poznamenal vedoucí laboratoře Jan Voves.

Z absolventů se stanou experti pro elektrotechnický průmysl a po studiu si je mezi sebou rozeberou malé i velké firmy v Česku. "Je potřeba ukázat, že ti lidé jsou potřeba, že ta elektronika je potřeba, a že bez nich se neobejdeme nejen kvůli automobilům," myslí si Hazdra. Kromě čipů se v laboratoři bude pracovat i na výzkumu nádorových buněk, kosmických technologií nebo solárních článků.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz