Domácí

Ve světě panuje nedostatek čipů do karet, banky je nakupují do zásoby

Kvůli omezeným dodávkám čipů hrozí nedostatek karet, které všichni denně používáme. Čipy jsou v platebních kartách, občanských průkazech i pasech. Banky si proto dělají větší zásoby. První potíže hlásí třeba brněnský dopravní podnik, který musel odložit přechod na plně digitální tramvajenky.

Dopravní podnik v Brně plánoval na začátek letošního roku konec papírových jízdních dokladů. Skok do 21. století se ale zadrhl a pracovníci za přepážkou opět vyplňují papírové kartičky a kupony.

Stalo se, co nikdo nečekal. Přechod na digitální tramvajenky byl závislý na dodávkách čipů. Každá karta obsahuje jeden. "Kvůli celosvětovému nedostatku čipů nám dodavatel nebyl schopen doručit objednané anonymní karty ve stanoveném termínu," řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Související obsah

​Zpoždění může trvat i několik týdnů a dopravní podnik proto musel celkovou digitalizaci dokladů pozastavit. Tramvajenky v Brně aktuálně využívá téměř 200 tisíc cestujících, z toho zhruba třetina ji má jen v papírové podobě. Pokud chtějí využít modernější verzi, mohou využít aplikaci do telefonu nebo vlastní platební kartu

Jenže i s platebními kartami je potíž. I ty totiž obsahují čipy a některé banky si je už raději nakupují do zásoby, aby se nedostaly do stejných problémů. "Identifikujeme nedostatek čipů v oblasti platebních karet. Provedli jsme poměrně razantní předzásobení," uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

"Máme určitou zásobu tohoto materiálu a zajistili jsme si také dodavatele, který své závazky plní," nechal se slyšet mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Související obsah

​Mezi lidmi v Česku je více než 14 milionů platebních karet. V krajním případě se bez nich budou muset obejít a využít například placení mobilním telefonem. Na čipech jsou ale plně závislé i občanské průkazy a pasy. "Situaci na trhu s čipy a polovodiči samozřejmě sledujeme a v případě nutnosti aktivně řešíme s dodavateli," prozradil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Čipy na nových občanských průkazech a pasech obsahují třeba otisky prstů, nebo elektronické zobrazení obličeje. Jejich výrobu zajišťuje Státní tiskárna cenin a podle ministerstva financí boj o čipy výrazně zvýší náklady.

Nedostatek čipů komplikuje nejen výrobu automobilů, ale také elektroniky:

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz