Domácí

Na Česko mohou zaútočit hackeři, varuje úřad pro kybernetickou bezpečnost

Na Česko mohou zaútočit hackeři, varuje úřad pro kybernetickou bezpečnost
Zdroj: Getty Images

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na nebezpečí špionáže a hackerských útoků proti České republice. Hrozbu dává do souvislosti se stupňujícím se napětím ve východní Evropě.

Před ohrožením kybernetického prostoru České republiky varuje NÚKIB kvůli situaci na Ukrajině. Očekává zejména ransomwarové a špionážní útoky s cílem narušit důvěrnost a dostupnost tajných dat.

Kybernetické útoky mají mít především dva cíle. Tím prvním je špionáž, snaha získat klíčové informace o běhu státu i jeho obraně. Druhým smyslem útoků je potom pokus o podrytí důvěryhodnosti státních úřadů.

Související obsah

​Pokud by se Česko nedokázalo ubránit proti hackerským útokům, následky by mohly být obrovské. "Paralýza daných sektorů výrazně snižuje efektivní schopnost bránit se ve fyzické doméně a může eventuálně vést k celospolečenským dopadům," upozorňuje analýza na ohrožení.

Hlavním cílem útoků mají být podle analýzy, kterou NÚKIB zveřejnil, především státní instituce a média. Příkladem takovýchto cílů může být například energetický sektor nebo armádní instituce. Analýza v tomto ohledu vycházela z podobných útoků, které v první polovině ledna ochromily ukrajinské úřady.

Související obsah

​NÚKIB vzhledem k rostoucí hrozbě kybernetických útoků doporučuje zvýšenou opatrnost. Ve své analýze zveřejnil 19 technik, které se při útocích nejčastěji objevují, včetně příkladů. Orgánům, které mohou být zacíleny, doporučil aktualizaci svých systémů a zvýšenou pozornost vůči zmíněným technikám.

Detailní upozornění NÚKIB je k přečtení zde.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz