Domácí

Nové vládě se nedaří schvalovat zákony. Může si za to sama, míní politolog

Nové vládě Petra Fialy se v Poslanecké sněmovně zatím zrovna nedaří schvalovat zákony. Jen tento týden poslanci vládní koalice schytali ze strany opozice veto a čelili také obstrukcím v podobě nekonečných monologů za řečnickým pultíkem. Podle politologů si za to koalice může dost možná sama.

Hnutí SPD do schvalování zákonů a plnění programového prohlášení tento týden hází vidle. Ve čtvrtek se kvůli nekonečným proslovům na plénu korespondenční volba nedostala ani na pořad schůze. V pátek ano, ale poslanci se k ní nedostali.

"My jsme řekli, že budeme obstruovat dva zákony. Protože podle nás jsou to zákony, které škodí české společnosti," řekl předseda poslaneckého klubu Radim Fiala (SPD).

Podobné obstrukce se ze strany SPD dají očekávat i příští týden. To by Sněmovna měla začít projednávat pandemický zákon. Vládní strany si tak lámou hlavu, jak zabránit obstrukcím z hnutí Tomia Okamury.

"Budeme hledat cesty, budeme využívat prostředky, které nám jednací řád dává. Můžou to být záležitosti jako mimořádné schůze, přesné zkracování řečnické doby a podobně," vyjádřil se poslanec Jan Jakob (TOP 09).

Související obsah

​"Několikrát jsme zažili to, že jsme byli omezeni v tom, že vystoupit k danému tématu můžeme pouze dvakrát, třeba na deset minut. K tomu přistoupila předcházející vládní garnitura. Pokud tyto obstrukce budou pokračovat, tak přistoupíme k podobným nástrojům i my,“ uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS).

Podle politologů jsou obstrukce legitimním nástrojem opozice. Jednací řád jí dává téměř neomezené pole působnosti. Vláda si ale za ty současné údajně může svým tvrdým postojem.

"Já mám pocit, že do určité míry sklízí i vlastní setbu. Přístup, který od začátku vládní koalice volila, ten se jim do jisté míry teď také vrací," objasnil politolog Jan Herzmann. Vládě prý ale zbývá jediné, prodloužit jednací dny Sněmovny a obrnit se trpělivostí.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz