Domácí

Příbuzní v roli pěstounů dostali kvůli novele méně peněz, přišli o tisíce korun

Pěstouni, kteří se starají o děti příbuzných, dostanou méně peněz než profesionálové, kterým úřad svěří cizí dítě. Taková je novela zákona, která platí už od prvního ledna a prosadilo ji minulé vedení ministerstva práce a sociálních věcí. Někteří z pěstounů tak přišili i o tisíce korun měsíčně.

Jindřiška je matka samoživitelka, které se změnil život, když si vzala do péče děti své zesnulé sestry. Teď ale Jindřiška přišla o velkou část příjmů, a to měsíčně zhruba o pět tisíc korun.

"Jste penalizovaná za to, že nejste profesionální pěstoun. Rozdíl v penězích je tak velký, že by děti mohly znovu skončit v dětském domově. Potom přijde cizí člověk, profesionální pěstoun, a dítě si vezme. Místo, aby zůstalo v rodině, kde má zázemí a vazby," stěžuje si Jindřiška.

Novela zákona totiž finančně zvýhodňuje pěstouny, kteří nejsou s dětmi v příbuzenském vztahu. "Profesionální pěstouni mají částku vázanou na minimální mzdu, proto tam zůstává možnost, že si tam odvádí sociální a zdravotní pojištění. U příbuzenských pěstounů, kde je nová dávka příspěvek při pěstounské péči, tak se tato dávka dál nezdaňuje," okomentovala ředitelka odboru rodinné politiky a ochrany práv dětí Štěpánková Štýbrová. 

Související obsah

​"Na linku střediska náhradní rodinné péče volá řada rodin, u kterých opravdu došlo ke snížení. U některých rodin jde skutečně o tisíce korun měsíčně," vysvětlil expert v oblasti ochrany ohrožených dětí Miroslav Macela.

Autor novely Aleš Juchelka tvrdí, že rodinní pěstouni mohou čerpat další dávky. "Z občanského zákoníku má příbuzný a osoba blízká vyživovací povinnost. A v tuto chvíli si každý prarodič může o mnohé přilepšit v tom, že například dostane slevy na dítě, pokud je zaměstnán," řekl poslanec Aleš Juchelka.

"Budu se na to chtít podívat a udělat úpravy, nemělo by se rozlišovat, zda to jsou to prarodiče, nebo je to někdo jiný jako pěstoun," vyjádřil se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Odborníci tvrdí, že pokud by rodinní pěstouni dostávali víc peněz, děti by nemusely tak často končit v dětských domovech a u profesionálních pěstounů.

ph, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz