Domácí

Do Česka vtrhl orkán. Jeden člověk zemřel, železnice kolabovala

Vichřice, která v neděli zasáhla Česko, má bohužel první oběť. Muže na Kladensku zabila padající zeď. Kvůli popadaným stromům musel být zastaven provoz na několika tratích, trať z Prahy na Brno se podařilo zprůjezdnit až v půl desáté večer. Bez proudu byly desetitisíce domácností.

Hlavní železniční tah mezi Prahou a Brnem byla během dne ochromena porušením trakčního vedení, na které v úseku asi 200 metrů popadaly stromy. "Provoz na trati bude v tomto úseku podle prvních odhadů do dnešní půlnoci zastavený," uvedla Správa železnic (SŽ). Vlaky z Prahy do Brna tak musely jezdit přes Olomouc. Závadu se podle informací které zveřejnila SŽ na svém Twitteru podařilo odstranit už ve 21.30. Vlaky však v úseku Žďár nad Sázavou - Ostrov nad Oslavou jezdí jen po jedné koleji.

Strom spadl na trať mezi Brnem a Bratislavou. V mezinárodním rychlíku bylo 70 lidí. Provoz byl přerušen. Omezení byly kvůli popadaným stromům i na dalších tratích, například mezi Týništěm nad Orlicí a Třebechovicemi pod Orebem, Horní Cerekví a Kostelcem u Jihlavy nebo Zručí nad Sázavou a Zbraslavicemi.

Pád zdi zabil muže na Kladensku

Před polednem se v průmyslovém areálu ve Velkém Přítočně na Kladensku zřítila na dva muže pětimetrová zeď. Podle mluvčí středočeských policistů Michaely Richterové byl pravděpodobnou příčinou silný vítr. Jednoho ze zavalených se záchranáři snažili oživit, bohužel neúspěšně a muž na místě zemřel.

"Druhý muž byl transportován na urgentní příjem do kladenské nemocnice se středně těžkým zraněním. Muž měl zlomeninu horní a dolní končetiny a pohmožděniny," řekla pro TN.cz mluvčí středočeské záchranky Petra Homolová.

Případ vyšetřují kladenští kriminalisté. "V pondělí budou navíc přibírat i znalce. Dále zjišťují veškeré podrobnosti ohledně mužů. Nehoda se stala poblíž stavební firmy, kde se staví hala," doplnila mluvčí středočeských policistů Michaela Richterová.

Po jedenácté hodině odpoledne měli hasiči po celém Česku na kontě už přes tisíc zásahů kvůli větru. Nejvíce práce měli v Ústeckém, Středočeském, Libereckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji a na Vysočině. "Typicky se jedná o spadlé stromy nebo poškozené," uvedli hasiči na twitteru. Vítr komplikoval také situaci v dopravě.

​Bez proudu jsou desítky tisíc domácností. Energetici řeší více než stovku závad na vysokém napětí. Silný vítr komplikoval také hašení rozsáhlého požáru v Mladé Boleslavi, kde začaly hořet palety a skladovací haly. Trvalo několik hodin, než se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu.

Související obsah

Do Česka dorazil orkán

Už ráno naměřili na Sněžce vítr o rychlosti orkánu. "Nejsilnější nárazy větru do 9 hodiny ranní byly Sněžka 188 km/h, Milešovka a Luční bouda 145 km/h, Velký Javor 137 km/h, Dukovany 93 km/h, Ústí nad Labem 100 km/h, Praha-Karlov 97 km/h, Prostějov 90 km/h a Kocelovice 90 km/h," uvedla pro TN.cz odbornice na počasí Dagmar Honsová.

Už v pátek vyjeli ústečtí hasiči do Skorotic, kde jedna rodina musela požádat o pomoc kvůli stromu, který jim spadl na dům. Celkem řešili 12 událostí. "Z největší části se jednalo o odstraňování popadaných stromů na Děčínsku. V obci Janovka u Velkého Šenova jsme odstranili skleník, který přiletěl na silnici," napsali ústečtí hasiči na twitter.

​Výstraha před silným větrem

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ta platí už od sobotního rána do pondělní půlnoci. "Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," zdůraznil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

V neděli pak meteorologové přidali další výstrahu. "V neděli ještě čekáme silný severozápadní až západní vítr s nárazy 70 až 110 km/h, na horách i kolem 130 km/h. K večeru bude vítr od západu zvolna slábnout. V pondělí očekáváme v důsledku kombinace čerstvého větru a nového sněhu v oblasti Šumavy a Krušných hor od vyšších poloh (nad 600 m) místy tvorbu sněhových jazyků, v horských polohách (nad 800 m) závějí," dodali meteorologové.

Aktuální výstraha před silným větrem, v této podobě platí až do nedělní noci Zdroj: ČHMÚ

Výstraha ČHMÚ před závějemi Zdroj: ČHMÚ

Počasí netrápí jenom Česko. V Británii si bouře Malik doplněná ohromným větrem dokonce vyžádala dva životy. Oba zabil padající strom. V sobotu dopoledne zemřel chlapec (9) v anglickém Winnothdale v hrabství Staffordshire. Žena (60) ve skotském městě Aberdeenu.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz