Naše Česko

Nejstarší studna v Evropě je zachráněna! Práce trvaly přes dva roky

Konzervace nejstarší studny v Evropě nalezené u Ostrova na Chrudimsku je úspěšně u konce. A tým specialistů k tomu použil nevšední restaurátorskou metodu. 7 000 let staré dřevo leželo měsíce v cukerném roztoku, pak rok vysychalo a teď ho čeká transport do muzea.

Cena za kubík palivového dříví je sice na historickém minimu, ale nevzhledné dubové pahýly mají nevyčíslitelnou hodnotu a musí se na ně dokonce v rukavičkách. Restaurátoři musí celkově zabalit 56 dřevěných kusů, celkem se jedná asi o 150 kilogramů materiálu.

Dřevo někdo opracoval v roce 5 259 před naším letopočtem a udělal z něj třímetrovou studnu. "Poslední letokruh obsahuje jak jarní, tak i letní dřevo. Ten strom musel být pokácen na podzim, nebo v zimě," uvedl dendrochronolog Michal Rybníček.

Související obsah

Každý kousek se pečlivě zabalí do bublinkové fólie a brzy bude na cestě do muzea, kde nejstarší evropská studna znovu dostane svoji podobu. Našla se v místech, kudy povede dálnice. "Rádi bychom připravili velkou výstavu, která se bude věnovat všem liniovým stavbám, protože těch sond do krajiny bylo uděláno mnoho," vysvětlil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Aby dřevo vydrželo, 16 měsíců se koupalo v cukrové lázni. "Bylo to zhruba 600 kilo cukru na tu celou studnu," sdělil restaurátor Marek Laška.

Díky sladidlu se dřevo zpevnilo a nekroutí se. Každé tři dny odborníci cukr dosypávali. "Měli jsme obavy, aby nedošlo k mikrobiologickému napadení. To se naštěstí nestalo," radoval se Karol Bayer z pardubické univerzity.

Poté přišla fáze dlouhého sušení, a to při 20 °C. Trvalo to celý rok. Co ale s cukernou lázní? Přišel nápad materiál vypálit a udělat pravěkou dřevovici. Ostatně podle zbytků v 3 000 let staré nádobě uvařili loni čeští archeologové i pravěké pivo. A chutnalo.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz