Naše Česko

Husté lesy i kaňon Berounky. Novým národním parkem bude Křivoklátsko

Ministerstvo životního prostředí brzy zahájí proces nezbytný k vyhlášení nového národního parku. Ten bude ležet na zhruba 16 procentech současné chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Zvláštní ochranu tak dostane například kaňon řeky Berounky.

Středočeský kraj spolu s ministerstvem životního prostředí připravoval plán nového národního parku v minulých měsících. Hlavním důvodem pro navýšení ochrany z CHKO na národní park je zachování lesního porostu, který se ve středních Čechách řadí k největším a nejrozmanitějším.

Nový park se bude nacházet na 16 procentech současné chráněné oblasti. Většinu pozemků, které se stanou součástí parku, vlastní stát. Pod ochranou se tak ocitnou například rozmanité lesy, skály, stepi, údolí a kaňon Berounky, a to spolu s desítkami ohrožených rostlin a živočichů.

Související obsah

​Kromě ochrany přírody ministerstvo také doufá, že to pomůže i obcím v regionu. "Jsem přesvědčená, že kvalitně vyhlášený národní park může být i stimulem k sociálnímu a ekonomickému rozvoji regionu, a tím i ke zlepšení podmínek pro život místních občanů," řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Proces vyhlášení parku teprve začíná. Ministerstvo musí zpracovat podkladové materiály, než navrhne zákon zřizující park. Pokud uspěje, Česko bude mít pátý národní park.

 

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz