Naše Česko

Národní park pod náporem turistů! Kampaň TV Nova pomáhá přírodě

Unikátní projekt na podporu šumavské přírody, která je zároveň dějištěm úspěšného seriálu Policie Modrava, spouští TV Nova společně s šumavským národním parkem. A to bylo také tématem čtvrtečního pořadu Naše Česko na TN LIVE.

Úspěšný seriál Policie Modrava si diváci oblíbili i díky krásné přírodě Národního parku Šumava, ve kterém se děj odehrává. I to je jeden z důvodů, proč tamější příroda láká k návštěvě stále více turistů. Ne všichni se ale chovají tak, jak by si zeleň zasloužila.

"Většina návštěvníků se chová slušně podle pravidel chování v přírodě. O to intenzivnější a viditelnější jsou příklady, kdy lidé přijdou a odhazují odpadky, což je naprostý základ. S narůstající návštěvností těchto excesů samozřejmě přibývá," poznamenal tiskový mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Související obsah

Rok od roku přibývá turistů a nápor na národní park je čím dál větší a intenzivnější. S tím se rozhodla pomoci i TV Nova. "Přišli jsme s kampaní, kterou chceme šokovat. Chceme tímto způsobem poukázat na chování, které považujeme v národním parku za neakceptovatelné," popsala zrod projektu ředitelka CSR (korporátní společenské odpovědnosti) projektů TV Nova Hana de Goeij.

Společná kampaň šumavského národního parku a televize Nova má jasný cíl. A to udělat vše pro to, aby krása tamější přírody zůstala zachována. A s kampaní pomáhají i hvězdy seriálu Policie Modrava, například herec Jaroslav Satoranský, protože se Šumava stala neodmyslitelným prvkem seriálu Policie Modrava. "Odvrácená strana mince se ukázala v přívalu turistů na natáčecí místa seriálu. Proto chceme pomoci s osvětou," vysvětlila de Goeij.

Související obsah

O ochraně přírody se ve společnosti podle Dvořáka mluví stále víc. "Poslední dobou si více uvědomujeme, jak je příroda důležitá, ale někdy nám chybí elementární věci. Musíme si uvědomit, že do přírody chodíme na návštěvu. Známým také nenecháte v obýváku nepořádek pod gaučem," myslí si Dvořák.

Popsal také velmi kuriózní případ, kterým se momentálně NP Šumava zabývá. Lidé se tam totiž třeba koupou v ledovcových jezerech, což se nesmí. A ještě se tím pak chlubí na sociálních sítích. Jenže ostatní uživatelé to nebrali jako hrdinství, ale zločin proti přírodě, a tak jednoho z těchto "hrdinů" začali pranýřovat. Ten se pak sám udal národnímu parku a případ se nyní projednává.

Související obsah

Šumavský národní park skýtá spoustu zajímavých rostlin a živočichů, na které už jen tak nenarazíte. Například se tam vyskytuje vzácný pták chřástal polní nebo tetřívci obecní. "Pro zajímavost těch tetřívků bylo v 70. letech na Šumavě 1250. V tuto chvíli se pohybujeme kolem stovky. Ale ten turistický tlak, kdy lidé třeba nerespektují jen časově omezený vstup na území, je může vážně ohrozit," popsal mluvčí národního parku. Dalšími ohroženými druhy jsou tetřev hlušec nebo rys ostrovid.

Také bohaté, krásné a šťavnaté louky jsou podle něj dnes už jen v národních parcích. Na druhou stranu je potřeba zmínit i dobré zprávy. Například populace tetřeva hlušce na Šumavě narůstá a stejně tak i sokola stěhovavého. Lidé si třeba často stěžují na to, že v národních parcích chybí odpadkové koše. Ty tam ale nejsou právě kvůli zvířatům, která by si z nich mohla odnést něco, co by je mohlo smrtelně ohrozit. "Co si do přírody přineseš, to si také odnes," zakončil Dvořák.

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz