Domácí

Orkán zpustošil celé Česko, likvidace škod potrvá několik dní

Likvidace škod po extrémním počasí potrvá několik dní. Vítr v neděli dosáhl na několika místech republiky síly orkánu, desetitisíce lidí byly bez proudu a hasiči měli za víkend tisíce výjezdů. Ještě v pondělí následky počasí odstraňují.

Co se týče likvidace víkendových škod po orkánu, tak to potrvá určitě několik dní. Například energetici v sobotu po poledni evidovali 90 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektrického proudu bylo v tu chvíli jen u skupiny ČEZ 45 tisíc domácností.

"Měli jsme už dopředu posílené naše čety, dispečink, najali jsme externí firmy. V terénu byly i v noci, ale někdy jsme prostě museli počkat až na ráno, protože by hrozilo nebezpečí i jim," řekla mluvčí ČEZ Šárka Beránková.

Související obsah

​Většinu poruch už se během pondělního dopoledne podařilo opravit. Hasiči si ale neodpočinou ještě několik dní. Například v Chrudimi zjistili, že vichr poničil střechu na plaveckém bazénu. Zakrytí, a tedy minimalizace dalších škod, zabrala hasičům celé dopoledne. Přímo pod střechou je totiž umístěná vzduchotechnika za čtyři miliony korun, a pokud by vítr nebo srážky poničily toto zařízení, plavecký bazén by byl vyřazen z provozu.

Velké problémy působilo počasí také na silnicích a železnicích. Staly se desítky dopravních nehod, ještě v pondělí bylo několik silnic (hlavně na Svitavsku) vinou popadaných stromů neprůjezdných.

Bohužel jeden člověk zemřel. Vítr se totiž opřel do stěny rozestavěné haly na Kladensku a ta dva muže zavalila. Druhý z mužů utrpěl vážná zranění. Vítr o síle orkánu naměřili meteorologové například na Sněžce, kde foukalo v noci na neděli rychlostí až 185 kilometrů za hodinu.

Jan Houška, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz