Počasí

Sněhové jazyky, závěje i silný vítr. ČHMÚ vydal novou výstrahu

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí zpřísnil výstrahu. Ve vyšších polohách hrozí tvorba sněhových jazyků a závějí. Během úterý a středy navíc většinu Česka zasáhne silný vítr. V nárazech může dosahovat rychlosti okolo 70 kilometrů v hodině, na horách i více než 90 kilometrů v hodině.

Už o víkendu Česko potrápil silný vítr, který v nárazech dosahoval i 110 kilometrů v hodině (na Sněžce dokonce více než 180 kilometrů v hodině), v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal nové varování. To se týká nejen větru, ale i sněhových jazyků a závějí.

"V čerstvém severozápadním proudění budou v úterý (1. 2.) a ve středu (2. 2.) přes naše území přecházet frontální systémy. Bude větrno a bude sněžit, na komunikacích a na horách se budou vytvářet četné sněhové jevy," varují meteorologové. Zejména ve vyšších a horských polohách má napadnout 10 až 40 centimetrů nového prachového sněhu, teplota klesne pod bod mrazu. "Zvířený sníh bude na komunikacích vytvářet sněhové jazyky, na horách závěje," upozorňuje ČHMÚ.

S ojedinělou tvorbou sněhových jazyků se ovšem můžeme setkat i v nižších polohách (tzn. do 600 m.n.m.), zejména při intenzivnějším sněžení nebo sněhových přeháňkách, především v období noci na středu.
"Zeslabování srážek a větru předpokládáme během středečních večerních hodin, na horách na severu a severozápadě a také na Českomoravské vrchovině do půlnoci na čtvrtek, kdy by tvorba sněhových jevů měla ustat," dodávají meteorologové.

Související obsah

Výstraha před závějemi a sněhovými jazyky

Výstraha před závějemi původně platila do pondělní půlnoci pro čtyři kraje, Jihočeský (Český Krumlov, Prachatice, Vimperk), Plzeňský (Klatovy, Sušice), Karlovarský (Karlovy Vary, Kraslice, Ostrov) a Ústecký (Chomutov, Kadaň).

Od úterní 15. hodiny do středeční 21. hodiny přibylo nové varování, opět se týká Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje, nově ale také Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého nebo Moravskoslezského kraje.

Na stejné období platí varování před sněhovými jazyky. Meteorologové vyhlásili nízký (žlutý) stupeň nebezpečí pro několik okresů.

Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před silným větrem

Od úterní 15. hodiny do středeční půlnoci platí varování pro Prahu a dále kraje Středočeský, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský, Ústecký a Vysočinu. Od středeční půlnoci do 18. hodiny se pak výstraha týká i krajů Královéhradeckého, Pardubického a Jihomoravského.

"Během úterního odpoledne v jihozápadní polovině Čech a na Českomoravské vrchovině zesilovat jihozápadní, postupně západní vítr. Během noci se středu, kdy se bude od západu měnit na severozápadní, postupně zesílí i ve zbývající části Čech a také na západě a jihozápadě Moravy. Po celé období očekáváme v uvedených oblastech čerstvý vítr s nárazy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách kolem 25 m/s (kolem 90 km/h)," varuje ČHMÚ.

Zdroj: ČHMÚ

​​Meteorologové už o víkendu varovali před silným větrem, který dosahoval i rychlosti orkánu. Škody napáchal po celém Česku. Dokonce se objevily i zprávy o oběti. Více informací najdete v článku zde. Bez proudu k pondělnímu ránu zůstalo na 2 300 domácností.

Meteorologové vydali další výstrahu před silným větrem:

 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz