Koronavirus

Nečekejte na speciální vakcínu proti omikronu, varuje expertka

Nečekejte na speciální vakcínu proti omikronu, varuje expertka
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Společnosti Pfizer a Moderna začaly pracovat na speciální vakcíně proti omikronu. Lidé, kteří zatím měli jen dvě dávky očkování, by ale podle doktorky Leany Wenové neměli se třetí dávkou otálet. Ochrana je totiž dost velká i s ní.

"Každý, kdo má právo na posilující dávku, by si pro ni měl zajít," prohlásila pro CNN expertka na veřejné zdraví Leana Wenová. Ačkoli začaly firmy Pfizer a Moderna pracovat na specifické vakcíně proti omikronu, čekat by na ni lidé neměli.

"Třetí dávka Moderny a Pfizeru či druhá dávka vakcíny Johnson & Johnson je potřeba pro silnou ochranu proti covidu-19," řekla doktorka. "Při dominanci omikronu studie zjistila, že posilující dávka proti hospitalizaci chrání na 90 procent," dodala. U lidí, kteří měli šest měsíců po druhé dávce, byla ochrana 57procentní. Podle další studie je u lidí se třemi dávkami o 66 procent nižší pravděpodobnost rozvinutí symptomatické nákazy.

Podle Wenové jsou navíc omikronové vakcíny pouze ve fázi klinických testů. Jejich vývin tedy zabere ještě několik měsíců. 

Související obsah

Pokud si lidé nechají dát posilující dávku, nemusí se obávat, že vakcínu proti omikronu nedostanou. Jedna ze skupin, na kterých Pfizer vakcínu testuje, například obsahuje pouze lidi, kteří dostali třetí dávku. "Je možné, že taková čtvrtá dávka nebude potřeba, protože booster bude nadále poskytovat velmi dobrou ochranu," upozornila Wenová. Doporučení vakcíny na omikron by tedy přišlo pouze v případě, že ochrana tím bude výrazně vyšší.

Posilující dávku dostalo v Česku do pondělí 3 726 896 lidí. Ačkoli podle českých dat nepomáhá proti nákaze, výrazně zamezuje hospitalizaci. "Třetí dávka funguje hlavně proti těžkému průběhu," řekl například epidemiolog Roman Prymula. "Aspoň dva až dva a půl měsíce tam ta velká ochrana po posilující dávce je," dodal.

V nemocnicích kvůli omikronu chybí zdravotníci:

 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz