Zahraničí

Americké učitelce, která velela islamistkám v Sýrii, hrozí 20 let vězení

Americké učitelce, která velela islamistkám v Sýrii, hrozí 20 let vězení
Američanka Allison Fluke-Ekrenová obviněná z terorismu | Zdroj: Profimedia

Bývalé učitelce z amerického Kansasu hrozí 20 let vězení za to, že velela ženskému praporu Islámského státu v Sýrii a plánovala teroristický útok ve Spojených státech.

Dvaačtyřicetiletá Allison Fluke-Ekrenová čeká v cele předběžného zadržení ve Virginii na rozhodnutí soudu, zda ji pošle do vazby. V pondělí se jí zřekla rodina, žalobci ženě oznámili, že rodiče ani její dvě dospělé děti s ní nechtějí mít nic společného a že je nesmí kontaktovat, informovala BBC.

Obviněná byla zadržena v Sýrii, odkud ji o víkendu přivezli agenti FBI. Podrobnosti o jejím dopadení nebyly zveřejněny.

Někdejší učitelka z malého města v Kansasu Fluke-Ekrenová je obviněna z terorismu za to, že velela ženskému praporu Islámského státu v jeho tehdejší syrské baště Rakká. Jeho příslušnice, ale i malé děti z okolí, učila zacházet se samopaly, granáty a dalšími zbraněmi, rovněž s vestami používanými k sebevražedným útokům.

Související obsah

​Podle vyšetřovatelů Fluke-Ekrenová také plánovala teroristický útok ve Spojených státech, při kterém měla explodovat nálož v autě, zaparkovaném v podzemní garáži nákupního centra či v univerzitním kampusu. "Jakýkoliv útok, který by nezabil velké množství lidí, považovala za plýtvání energií," píše se v obvinění.

Žena, která nějaký čas pracovala jako učitelka v Turecku a hovoří anglicky, turecky, arabsky a španělsky, se podle úřadů v roce 2011 přestěhovala do Libye a o rok později ji radikálové propašovali do Sýrie spolu s jejím tehdejším manželem, který se stal ostřelovačem IS. Později zahynul při náletu. Padl rovněž její druhý manžel, terorista se specializací na bezpilotní letouny. Třetím chotěm se stal vysoce postavený člen IS, který velel obraně Rakká, než ji roku 2017 dobyly koaliční jednotky bojující proti islamistům.

Soud, který rozhodne o tom, zda bude žena na proces čekat ve vazbě, je naplánován na čtvrtek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz