Vítr

VÝSTRAHA: Česko zasáhne silný vítr i přívaly sněhu, napadne až 15 cm

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v úterý rozšířil výstrahu před silným větrem a sněhovými závějemi. Vítr může v nárazech dosahovat rychlosti okolo 70 kilometrů v hodině, na horách i více než 90 kilometrů v hodině. V úterý navíc může napadnout až 15 centimetrů nového sněhu.

O víkendu Česko potrápil silný vítr, který v nárazech dosahoval i 110 kilometrů v hodině. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak v úterý rozšířil varování. To se týká nejenom silného větru, ale také sněžení a tvorby závějí.

Meteorologové informují, že během úterý by mohlo napadnout 5 až 15 cm, na horách 10 až 35 cm nového sněhu. Výstraha před sněhem platí od úterní 15. hodiny do středeční 18. hodiny pro Jihočeský kraj (Český Krumlov, Prachatice, Vimperk), Plzeňský kraj (Domažlice, Klatovy, Sušice, Tachov), Karlovarský kraj (Cheb, Karlovy Vary, Kraslice, Mariánské Lázně, Ostrov, Sokolov), Ústecký kraj (Chomutov, Kadaň, Litvínov, Teplice), Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Semily, Tanvald, Železný Brod) a Královéhradecký kraj (Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí).

Související obsah

Sníh se nevyhne ani Pardubickému kraji (Králíky, Lanškroun, Žamberk), Olomouckému kraji (Jeseník, Šumperk), Zlínskému kraji (Luhačovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vsetín), Moravskoslezskému kraji a Kraji Vysočina.

Zdroj: ČHMÚ

Sněhové závěje

Podle ČHMÚ mohou být některé silnice nesjízdné, a doporučuje tak sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Při jízdě autem je navíc nutné nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. 

Výstraha před tvorbou sněhových závějí platí pro Jihočeský kraj (Český Krumlov, Prachatice, Vimperk), Plzeňský kraj (Domažlice, Klatovy, Sušice, Tachov), Karlovarský kraj (Cheb, Karlovy Vary, Kraslice, Mariánské Lázně, Ostrov, Sokolov), Ústecký kraj (Chomutov, Kadaň, Litvínov, Teplice), Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Semily, Tanvald, Železný Brod), Královéhradecký kraj (Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubický kraj (Králíky, Lanškroun, Žamberk), Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk), Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov, Třinec).

V úterý odpoledne začalo na některých místech sněžit, večer už sníh způsoboval první problémy. Policisté kvůli sněhovým jazykům uzavřeli pro kamiony cestu na Jablonecku mezi Tanvaldem a Harrachovem. Uzavírka potrvá až do středečních 21:00. 

Sníh komplikuje dopravu na Jablonecku:

Silný vítr

Meteorologové varují také před silným větrem, kdy hrozí poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách a také nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi či možné komplikace v dopravě.

Výstraha před silným větrem platí od úterní 15. hodiny až do úterní 22. hodiny pro Prahu, Středočeský kraj (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Mělník, Neratovice, Příbram, Rakovník, Říčany, Sedlčany, Slaný, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj a Kraj Vysočina.

Vývoj počasí sleduje reportér Vladimíř Hoť:

 Desítky kamionů uvízlo na hlavním tahu mezi Jihlavou a Znojmem:

 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz