Domácí

Do Prahy dorazil Valerij Zalužnyj, jeden z nejmocnějších mužů Ukrajiny

Do Prahy v úterý dorazil na dvoudenní návštěvu vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Jeden z nejhlídanějších mužů světa položil věnec u hrobu neznámého vojína na Vítkově a jednal s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou.

Velitel ozbrojených sil Valerij Zalužnyj je jedním z nejmocnějších mužů Ukrajiny. A v současné situaci taky nejsledovanější. Pod palcem má 250 tisíc vojáků, v případě války prý až 2,5 milionu lidí. Není divu, že patří i mezi nejstřeženější muže na světě.

I štáb TV Nova na místě byl pod přísným dohledem tajné policie. Hned, jak se za kolonou se Zalužným uzavřela brána, muži v civilu odešli. "Vzhledem k jeho postavení a situaci na Ukrajině je to člověk, který musí být střežen co nejlépe," vysvětlil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Související obsah

Česká strana odmítá, že by návštěva vrchního velitele ozbrojených sil měla přímou spojitost se současnou krizí na Ukrajině. "Jde o plánovanou bilaterární návštěvu, která byla z důvodu pandemické situace několikrát odkládána," uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Přesto se aktuální situaci rozhovory mezi ním a českým náčelníkem generálního štábu nebo náměstky ministryně obrany nevyhnuly. "S náměstky jednali o aktuální bezpečnostní situaci na Ukrajině. Byla i podepsaná druhá smlouva o léčebné péči vojenského personálu Ukrajiny. Jedná se o program, kterým od roku 2016 máme na ministerstvu obrany, znamená to, že jsme schopni se postarat až o třicet ukrajinských vojáků ročně," prozradil mluvčí ministerstva obrany Jakub Fajnor.

Není to poprvé, kdy by se ukrajinští vojáci léčili v Čechách. Například v roce 2018 se v Lázních Darkov na Ostravsku zotavovali veteráni z bojů u Donbasu nebo na Krymu. Na Ukrajinu se chystá příští týden ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz