Domácí

Soud: Povinnost prokazovat se v hospodě covid pasem je nezákonná. Dal čas na opravu

Nejvyšší správní soud zrušil část mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, podle které mohou do restaurací, klubů a dalších provozoven chodit pouze lidé s očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu. Tato část opatření podle soudu nemá oporu v zákoně. Ministerstvo zdravotnictví dostalo čas na nápravu. Pokud tak neučiní, do restaurací by mohli chodit i neočkovaní lidé.

Do provozoven restaurací, tanečních klubů, hospod, barů a dalších podniků po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nemohou vstupovat lidé nemocní, stát ale nemůže podle platných zákonů zakazovat vstup neočkovaným lidem nebo těm, kteří nemoc neprodělali. Povinnost dokládat potvrzení o platném očkování nebo prodělání nemoci je tak podle soudu nezákonná. 

​"Cílem opatření nemůže být, aby stát nutil lidi do očkování, které je dobrovolné," vysvětlil soudce Petr Mikeš. Opatření nicméně nadále zůstává v platnosti, rozhodnutí začne být účinné až za sedm dní. Soud dal ministerstvu zdravotnictví čas na nápravu do příští středy.

Související obsah

Pokud do té doby ministerstvo nezareaguje, pak by do restaurací a dalších provozoven mohli chodit i lidé bez očkování a potvrzení o prodělání nemoci.

"Myslím, že to rozhodnutí potvrzuje, že je správné, že se tu snažíme prosadit novelu pandemického zákona, která mimo jiné reaguje na předcházející rozhodnutí soudu. Nejpodstatnější je, že to právní prostředí, které máme pro řešení pandemie a které nám připravila předchozí vláda, není dostatečné. A musíme dál pracovat na tom, aby dostatečné bylo," vyjádřil se premiér Petr Fiala (ODS).

"Jak budeme postupovat dál, o tom se ještě poradíme. Dozvěděli jsme se to v průběhu jednání vlády, takže teprve budeme analyzovat, jak postupovat, aby to bylo v pořádku," dodal.

Související obsah

​Podle některých politiků a odborníků by mělo být omezení vstupu do restaurací a dalších podniků vzhledem k epidemické situaci zcela zrušeno. Tento názor zastává například i lékař a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), podle kterého už většina opatření nemá smysl.

"Po vyhodnocení dnešních (úterních, pozn. red.) dat bych navrhl ukončit plošné testování, zrušit omezení vstupů a většinu opatření. Pro řízení pandemie už nic nepřináší. Test už jen po indikaci lékaře. Vždy jsem byl pro zavedení opatření, když bylo třeba, musí být ale funkční a trvat co nejkratší dobu," uvedl Kuba.

Opatření, které neočkovaným zakazuje vstup do restaurací nebo možnost se ubytovat v hotelu, platí v Česku od 22. listopadu. "My jsme se inspirovali v tom tzv. bavorském modelu. Princip je jasný a my jsme velice detailně řešili další opatření, která provázejí tento model, tzv. O-N. To znamená, že přístup do restaurací, různých muzeí atd. mají jen očkovaní a ti, kteří prodělali covid-19," řekl při vyhlašování opatření tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).

Nejvyšší správní soud zrušil část mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz