Domácí

Hrad se brání nařčení ze skartace spisu o Vrběticích. BIS prý udělala zásadní chybu

Bezpečnostní informační služba (BIS) podle Pražského hradu při doručování dokumentu o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích pochybila. Prezidentova kancelář tak reaguje na spekulace z minulého týdne, že měla informace určené pro Miloše Zemana skartovat. Ve vyjádření to nepotvrdila ani nepopřela.

Údajnou skartaci tajné zprávy BIS o vrbětické kauze vyšetřuje policie. Detektivové chtěli zjistit, zda si ji nemohl přečíst někdo nepovolený, jenže se k ní nedostali. Pražský hrad teď tvrdí, že chyba nastala na straně BIS už v dubnu, kdy zprávu odeslala.

"BIS nepřizpůsobila označení spisu D56/2021-OST a způsob jeho doručení tomu, aby s utajovanými informacemi určenými do rukou prezidenta republiky byl adresát seznámen co nejdříve. Zejména, pokud tyto informace měly být zároveň zásadní pro bezpečnost České republiky," vzkázala ve čtvrtek Kancelář prezidenta republiky.

Podezření z toho, že Hrad předání spisu úmyslně zdržoval nebo s utajovanými informacemi nakládal neoprávněně, prý kontrarozvědka svým postupem způsobila sama. "Podezření mediálně podpořila sama BIS, když zveřejnila, kdy a jaké utajované informace zaslala prezidentu republiky, což je bezprecedentní krok. Zároveň ovšem BIS zamlčela, jakým způsobem dokument na Pražský hrad doručila a jak byl tento označen," stojí dále v prohlášení.

Související obsah

Kancelář trvá na tom, že dokument se po doručení dostal pouze do rukou prezidenta Zemana a lidí s příslušnými bezpečnostními prověrkami.

Podle Radiožurnálu zprávu BIS na Hradě měli nejspíš neúmyslně zničit loni v listopadu. "Ke skartaci se asi omylem připletl dokument v utajovaném režimu D (důvěrné), a to zpráva o Vrběticích," uvedl zdroj.

Zemanův kancléř Vratislav Mynář na dotaz, zda je to pravda, odmítl odpovědět, protože "nepěstuje adrenalinové sporty".

Případem se má ve čtvrtek zabývat také Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny.

Další podrobnosti se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz