Domácí

Hrad měl skartovat tajný dokument k Vrběticím. Zabývá se tím policie

Policie prověřuje, jestli Pražský hrad skartoval tajnou zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS) o výbuších ve Vrběticích. Detektivové zprávu chtěli prozkoumat, aby ověřili, jestli ji nedostal do rukou někdo nepovolaný. Hrad se však proti tomu ohradil.

Hrad skartoval tajnou zprávu ohledně výbuchu ve Vrběticích. Policie se to měla dozvědět poté, když chtěla ověřit, zda jsou na dokumentu pro prezidenta Miloše Zemana otisky prstů nebo DNA někoho, komu by do rukou vůbec přijít neměl. Informoval o tom v sobotu týdeník Respekt a Radiožurnál, kterým to měly potvrdit tři důvěryhodné zdroje.

"Ke skartaci se asi omylem připletl dokument v utajovaném režimu D (důvěrné), a to zpráva o Vrběticích," uvedl Radiožurnálu zdroj z prezidentova blízkého okolí. Mělo se to stát na konci loňského listopadu.

Související obsah

Tajná zpráva Bezpečnostní informační služby měla obsahovat informace s podezřením, že za exploze ve skladu ve Vrběticích jsou zodpovědní agenti ruské rozvědky GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.

Kancelář prezidenta republiky (KPR) návštěvu policie na Hradě potvrdila. "V pátek dne 21. ledna navštívili Kancelář prezidenta republiky příslušníci NCOZ. Při této informaci se seznámili s konkrétními daty, o nichž KPR dosud veřejně neinformovala," stojí na webu.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář však nepotvrdil ani nevyvrátil, že by Hrad dokumenty skartoval. "Máte zajímavé informace. Jelikož já tento druh adrenalinového sportu v podobě nezákonných úniků bezpečnostních informací nepěstuji, neboť ctím zákony České republiky, na vaše dotazy ani náznakem odpovídat nebudu," napsal Radiožurnálu Mynář.

Zásadně však odmítl, že by se dostal k materiálům, ke kterým nemá přístup. "Osobně jsem se nikdy s materiálem mimo mou bezpečnostní způsobilost nesetkal, neseznámil se, ani k tomu nebyl žádný důvod," dodal. Mynář ani prezidentův poradce Martin Nejedlý totiž nemají náležitou bezpečnostní prověrku. Nejedlý se však dosud k záležitosti nevyjádřil.

Související obsah

Informace odmítla poskytnout i policie. "K případu se nebudeme vyjadřovat," řekl TN.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Deník N už loni v květnu informoval, že zpráva na Hrad přišla 7. dubna, prezidenta ale o ní neměl nikdo informovat a ten se o případu dozvěděl až o 10 dní později, kdy jej tehdejší premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček informovali o plánovaném vyhoštění ruských diplomatů. Podle Hradu měl být však spis Zemanovi předán už 13. dubna.

"Konkrétní utajovaný dokument, označený ze strany původce jako běžná utajovaná pošta a dopravený do KPR v pozdně odpoledních hodinách dne 7. dubna 2021, byl řádně zapsán a oznámen Sekretariátu prezidenta republiky. Pak byl uzamčen v certifikovaném úschovném objektu tajné spisovny. Panu prezidentovi byl spis předán po jeho příjezdu na Pražský hrad v nejbližším termínu, tedy dne 13. dubna 2021," tvrdí Kancelář prezidenta republiky.

Podle Rozhlasu chtěla policie prověřit, jestli si místo prezidenta zprávu nepročítal někdo nepovolaný. Teď budou policisté řešit, jestli Hrad zákon neporušil skartací dokumentu.

Související obsah

Pražský hrad se však proti tomu, že by pracovníci skartovali spis určený k archivaci, ohradil. "Ve dnech 29. listopadu až 1. prosince 2021 byly skartovány utajované písemnosti z předchozích let, přes 500 čísel jednacích. Všechny skartované spisy byly v souladu s platnými právními předpisy vyřazeny, prošly archivním dohledem a byly určeny ke zničení. Ve všech případech šlo o spisy, jejichž původcem nebyla KPR a obsah je tedy uchován v archivech jiných státních institucí," stojí v prohlášení na webu.

Kancelář zároveň uvedla, že skartování spisů provádí vždy lidé, kteří mají odpovídající bezpečnostní prověrku, a s písemnostmi je manipulováno v zabezpečených oblastech.

Ke skartaci dokumentu k Vrběticím se vyjádřili i někteří politici. Podívejte se na jejich reakce:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz