Domácí

Průzkum: Volby do Sněmovny by vyhrálo ANO, Piráti jsou na hraně volitelnosti

Podle nejnovějšího volebního průzkumu společnosti SANEP by v současné době volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě by skončila ODS a následovalo by hnutí SPD. Piráti by se do Sněmovny dostali jen těsně.

Podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP by volby do Poslanecké sněmovny nyní vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO se ziskem 29,1 procenta, což představuje oproti výsledku podzimních voleb nárůst o dva procentní body.

Z průzkumu vyplývá, že ANO v současné době získává hlasy jak od voličů ČSSD nebo KSČM, tak i od voličů koalic SPOLU či PirSTAN.

Související obsah

​Na druhém místě by pak ve volbách skončila ODS v čele se současným premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 14,7 procenta. Z průzkumu je patrné, že ODS, která šla do voleb v rámci koaličního uskupení SPOLU společně s TOP 09 a KDU-ČSL, je nejsilnější stranou z koalice. ODS totiž jako jediná strana získala oproti minulému měření více voličských preferencí než její dva zbylí koaliční partneři.

Průzkum SANEP Zdroj: SANEP

Třetí místo by pak patřilo hnutí SPD Tomia Okamury, které získalo 11,3 procenta, což znamená nárůst voličských preferencí oproti minulému roku o 1,4 procenta.

Čtvrtou příčku by obsadilo hnutí STAN pod vedením předsedy a současného ministra vnitra Víta Rakušana se ziskem 9,2 procenta, které by si pohoršilo o 1,5 procentního bodu. Pátou příčku by pak obsadila strana TOP 09 se ziskem 6 procent.

Související obsah

​Naopak na hranici volitelnosti by se v současné době pohybovali Piráti, kteří by získali 5,4 procenta, což je pokles o 2,2 procenta. Žádná další politická strana by se do Poslanecké sněmovny nedostala.

Jak dále vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, nejvíce na předvolebních koaličních uskupeních vydělali lidovci, kteří mají v současné době ve Sněmovně 23 křesel, avšak v nynějších hypotetických volbách by se do Sněmovny vůbec nedostali.

Koncem ledna by KDU-ČSL získala pouhých 4,1 procenta. Hranici tří procent by v lednu tohoto roku překročila ještě KSČM se 3,2 procenta. Svobodní a Strana zelených, tedy strany zastoupené v Parlamentu České republiky, jsou také součástí měření. Podle průzkumu by nyní získaly 1,8 procenta (Svobodní) a 1,2 procenta (Strana zelených).

Průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 20. až 26. ledna tohoto roku na vybrané skupině 1 839 lidí, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel Česka starších 18 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz