Domácí

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO. Vládním stranám klesá podpora

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO. Vládním stranám klesá podpora
Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: TV Nova

Volby by podle průzkumu společnosti SANEP v srpnu vyhrálo hnutí ANO se 31,1 procenta. Do Sněmovny by se dostala ještě ODS, SPD a Piráti. Pod pět procent spadly vládní strany KDU-ČSL, TOP 09 i hnutí STAN.

Opoziční hnutí ANO si oproti červnu polepšilo o 1,9 procentního bodu. Naopak nejsilnější vládní strana podle SANEPu ztrácí podporu. V srpnu by totiž získala pouze 13,9 procenta, což je o 2,2 procentního bodu méně než v červnu.

"Je zcela evidentní, že se ODS a potažmo celé vládě nedaří rozptýlit obavy obyvatel České republiky ze závratně rostoucích cen energií a ostatních komodit," upozornil SANEP v tiskové zprávě.

V problémech jsou totiž podle průzkumu i další vládní strany. Do Sněmovny by se z nich v srpnu dostali už jenom Piráti se 7,2 procenta. Ti si však od června polepšili o 1,5 procenta.

Související obsah

Pod pěti procenty je i hnutí STAN, které s Piráty kandidovalo v jedné koalici. V srpnu by samostatně získalo jen 4,2 procenta. Mimo Sněmovnu by zůstaly i další dvě vládní strany. KDU-ČSL by získala jen 3,6 procenta hlasů, TOP 09 by volilo 3,4 procenta dotázaných. 

Z opozičních stran a hnutí by se ale do Sněmovny dostalo jen hnutí SPD se 13,1 procenta. ČSSD, která ještě loni byla ve vládě, by podle SANEPu v srpnu získala jen 3,1 procenta hlasů.

Průzkum společnosti SANEP probíhal od 25. do 30. srpna, zúčastnilo se ho 1 632 respondentů a vychází pouze z hlasů 64,3 procenta respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Statistická chyba se pohybuje v rozmezí 1,5 procenta. 

Volební preference - srpen 2022 | Zdroj: SANEP

Podle průzkumu by prezidentské volby v druhém kole vyhrál Petr Pavel:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz