Domácí

Revoluce na kolejích. Česko bude testovat vlaky jezdící na vodík

Revoluce na kolejích. Česko bude testovat vlaky jezdící na vodík
Vlak poháněný vodíkem. |

Česko se možná brzy dočká prvních vlaků na vodíkový pohon. Novinka ve vlakové dopravě vyjede na 16 různých tratích po celé republice. První tratí u nás, která se bude moci pyšnit vodíkovým vlakem, je ta mezi Libercem a Ústím nad Labem.

V rámci projektu Regionální vodíkové vlaky na českých železnicích se v Česku objeví první vodíkové vlaky. Zatím jde o prvotní fázi projektu, na kterém se podílí pod vedením Ústavu jaderného výzkumu Řež (ÚJV) hned několik organizací. Mezi nimi je například Výzkumný Ústav Železniční (VUZ) nebo norská výzkumná organizace Sintef.

Cílem projektu je nasazení vodíkových vlaků na celkem 16 tratích po celém Česku. Místem, kde se budou nové vlaky testovat, je trať spojující Liberec a Ústí nad Labem, která vede přes Českou Lípu a Děčín. V budoucnu by měly vodíkové vlaky převážet cestující například mezi Trutnovem a Jihlavou nebo Ostravou a Zábřehem.

Související obsah

​Hlavním smyslem nasazení vlaků na vodíkový pohon je především ekologická šetrnost. "Cílem projektu je analýza českých železničních tratí a lokalizování oblasti, kde by vodíkové vlaky byly technickým, ekonomickým a enviromentálním řešením oproti jiným technologiím," sdělila tisková mluvčí VUZ Radka Pretlová.

Novinka ve světě dopravy

Poprvé se svezli vodíkovým vlakem cestující v Dolním Sasku před 4 lety. "My jsme vlastně první na světě, kteří mají vlak ve standardním provozu. V Německu ten vlak už najel 200 000 kilometrů," řekl televizi Nova Dan Kurucz, generální ředitel společnosti Alstom v České republice a na Slovensku.

"Základní výhoda je, že neprodukuje žádné emise oxidu uhličitého. Za vodíkovým pohonem vám zůstane jen voda," vysvětlil Martin Bělčík, předseda představenstva Výzkumného Ústavu Železničního.

Související obsah

Vodíkové vlaky jsou ve světě dopravy novinkou, přesto je některé evropské země už nasazují. Příkladem je Německo nebo Francie, kde vlaky na vodík mají do roku 2035 vytlačit staré dieselové lokomotivy.

A něco podobného se rýsuje už i v Česku. "Výstup z této studie má být k dispozici na jaře roku 2024. V tomto okamžiku se jedná o vytipované tratě," uvedl Bělčík. V Česku by se mohly vodíkové vlaky stát běžnými v roce 2030.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz