Zajímavosti

Kdy pořídit dítěti mobil? Psycholožka radí i to, jak poznat závislost a zabránit jí

Závislost na mobilních telefonech ohrožuje podle expertů až 70 procent dětí. Může vyústit v problémy se školou nebo také děti připravit o šanci najít si jiné záliby. Navíc je vtahuje do on-line prostředí, které pro ně může být i nebezpečné, pokud mu nerozumí. Zabránit tomu, aby dítě žilo pouze světem digitálních technologií, lze přitom několika způsoby. Jaké to jsou, prozradila psycholožka Zuzana Pavelcová.

Digitální technologie se zejména v době epidemie ukázaly jako nezbytné k tomu, aby se ani lidé v karanténě necítili samotní a izolovaní. Podle psycholožky Zuzany Pavelcové je nutné děti na život v on-line prostředí připravit. A také jim vysvětlit, jak v něm fungovat, aby se jim nic nestalo.

V dnešní době si málokdo dokáže představit život bez mobilního telefonu. Mezi jeho užitečnou stránkou a tou, která spíše škodí, existuje velmi tenká hranice. Je nutné ji najít a nepřekročit, aby dítě nezůstalo lapeno ve virtuálním světě.

Jak poznat závislost a předcházet jí

Závislost lze poznat celkem snadno. Dítě tráví na telefonu mnohdy více než dvě hodiny denně, k tomu navíc začne mít problémy se školou nebo ho přestane bavit věnovat se koníčkům, které dříve mělo rádo. "Je to alarmující a jako rodiče bychom se tomu měli věnovat," varuje psycholožka ve čtvrteční Snídani s Novou.

"Trávit čas před jakoukoliv obrazovkou by nemělo převažovat a být běžnou součástí trávení volného času," zdůrazňuje. "Každá hodina před obrazovkou by měla být vykompenzovaná nějakým pohybem, hrou, ideálně časem stráveným venku off-line," doporučuje.

Související obsah

Kdy dítěti koupit první telefon

Při kupování prvního telefonu dítěti platí jednoduché pravidlo – čím později, tím lépe. Obvykle rodiče shánějí mobil ve chvíli, kdy jde dítě do 1. nebo 2. třídy. To je ale podle psycholožky často až příliš brzy. Pokud je telefon nutný kvůli bezpečnosti, pak rozhodně stojí za zvážení, jestli je opravdu potřeba pořizovat zrovna chytrý telefon, a zejména umožňovat své ratolesti přístup k neomezeným datům.

Rodiče by se neměli bát dětem vysvětlovat, proč je na mobil brzy, i když ostatní spolužáci ho mají. Pomoci by mohlo, když vyhledají rodiče spolužáků s podobným názorem a ukážou, že to není nic divného. U starších žáků už doporučuje Pavelcová sociálnímu tlaku vyhovět. I v tomto případě ale platí, že je třeba vysvětlovat veškerá rizika.

Rodiče pro své ratolesti bývají modelem v různých sférách svého jednání. A tak by k tomu měli také přistupovat. Doporučení je jasné. "Jako rodina budeme mít mírný odstup a zdravý přístup. Během jídla nikdo netelefonuje," uvádí Pavelcová příklad, kterým lze dát najevo, že telefon nemá prioritu a že život se kolem něj netočí. "Je vhodné říct nahlas – něco děláme spolu, vyřídím to potom," zakončuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz