Zajímavosti

S mobilem v posteli. Výzkum odhalil, která aplikace škodí spánku nejvíc

Jen málokdo zřejmě v dnešní době uléhá večer do postele, aniž by měl mobil v ruce. Není překvapivé, že displej svítící ve tmě do obličeje není optimální pro náš spánek, výzkum nicméně ukázal, že některé aplikace jsou rušivější než jiné. Jako nejhorší se ukázala sociální síť TikTok.

Nevyužívat před spánkem mobilní telefon je pro mnoho lidí nepředstavitelné. Koukání do displejů nicméně neblaze ovlivňuje kvalitu našeho spánku, což prokázala již řada studií. Výzkum platformy Sleep Junkie, kterého se zúčastnilo dva tisíce dospělých lidí, přinesl další zajímavý poznatek.

Ukázalo se, že některé aplikace spánku škodí více než jiné. Prvenství patří TikToku. Po používání této videoaplikace lidem trvalo průměrně hodinu a sedm minut, než usnuli. Většina účastníků (89 %) se navíc probouzela s pocitem únavy. Ti, kteří před spaním nepoužívali žádnou elektroniku, se probouzeli unavení ve 24 %.

Související obsah

​V REM fázi spánku, která je zásadní pro naši psychickou pohodu, uživatelé TikToku strávili pouze 14 % času spánku. Pro dospělého člověka je přitom optimální trvání REM fáze 20 až 25 % doby spánku.

Výzkumníci se domnívají, že TikTok je obzvlášť rušivý proto, že stimuluje uvolňování adrenalinu a dopaminu, což vede k přívalu štěstí a energie. Místo únavy tak člověk nadšeně sleduje další a další videa.

Srovnání s jinými aplikacemi

Aplikace Instagram a Snapchat si také nevedly dobře. U Instagramu REM fáze trvala 15,5 % doby spánku a u Snapchatu 16 %, doba usínání přitom byla u první aplikace 58 minut a u druhé 56 minut.

TikTok Instagram Snapchat Twitter Facebook
REM fáze spánku 14 % 15,5 % 16 % 18 % 19,5 %
Průměrná doba usínání 67 minut 58 minut 56 minut 50 minut 45 minut

Podstatně lépe si vedla aplikace Facebook, po jejímž prohlížení byla průměrná doba usínání 45 minut. REM fáze přitom trvala téměř 20 % doby spánku.

Problémy se spánkem má podle IKEMu až 40 % dospělé populace. K těmto poruchám přispívá celkově špatný životní styl. Pro kvalitnější spánek bychom například měli uléhat i vstávat pravidelně ve stejnou denní dobu, nejíst několik hodin před spánkem těžká jídla nebo nepít před spánkem alkohol, kávu či čaj.

"Do postele uléhejte pouze při pocitu ospalosti. Při neschopnosti usnout do 30 minut opusťte lůžko a věnujte se nějaké příjemné, monotónní činnosti," radí IKEM. V posteli bychom také neměli sledovat televizi, jíst nebo si zatěžovat hlavu problémy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz