Domácí

Nebezpečné maso i týrání ryb v tržnici SAPA. Prodejci hrozí pokuta až 50 milionů

Nebezpečné maso i týrání ryb v tržnici SAPA. Prodejci hrozí pokuta až 50 milionů
Produkty rybolovu neznámého původu Zdroj: Státní veterinární správa

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s Celní správou ČR odhalila v jedné z prodejen pražské tržnice SAPA více než 300 kilogramů nevhodných potravin a také týrání ryb. Prodejci nyní hrozí pokuta až 50 milionů korun.

Prodejce nabízel k prodeji více než 100 kilogramů drůbeže bez jakékoliv identifikace a dokladů o původu. Na místě bylo dále uloženo 75 kilogramů masných výrobků, a to rovněž bez identifikačního označení a dokladů. V mrazicím zařízení prodejce uchovával také v nevhodných hygienických podmínkách 80 kilogramů neoznačených zmrazených produktů rybolovu.

Šlo o ryby, sépie, chobotnice, krevety a také několik kilogramů dalších produktů, jako jsou například vepřová střeva a kůže. Inspekce odhalila také týrání ryb. Byly totiž umístěny v příliš malých a přeplněných kádích s nedostatečným okysličením vody.

Související obsah

​Ryby byly namačkány na sobě a nemohly se pohybovat. Některé ležely nehybně na boku. Veterinární inspektoři prodejci nařídili okamžité přemístění ryb do větších nádob, zajištění vyššího okysličení vody a usmrcení několika kusů ryb v nejhorším zdravotním stavu, aby nepokračovalo jejich utrpení.

"Uváděním potravin neznámého původu na trh se prodejce dopustil vážných porušení předpisů. Nebylo totiž možné ověřit, kde byla zvířata chována, zda byla zdravá, či jim byla podávána léčiva. Nebyl znám nákazový stav v chovu ani nebylo možné zjistit, jestli byla posouzena zdravotní nezávadnost masa," vysvětlil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Při společné kontrole, při níž celníci také zastavovali auta jedoucí do areálu i z areálu, bylo zjištěno další pochybení při identifikaci přepravovaných potravin rostlinného původu. Tento případ SVS dál předá Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI), v jejíž kompetenci je, aby tento přestupek řešila. Celníci rovněž ten den lustrovali kontrolované osoby v databázi dlužníků a podařilo se jim vybrat dlužnou částku tři tisíce korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz