Naše Česko

Vzácný orel byl odsouzený k smrti. Málem shořel, pak se stal zázrak

Málokdo věřil, že se vůbec vrátí na nebe. Popálený a autem sražený orel mořský se léčil v záchranné stanici. Po intenzivní léčbě se vrací na svobodu.

Orel mořský byl popálený po zásahu elektrickým proudem, pak ho ještě srazilo auto. Kromě popálenin tak utrpěl i ránu na hlavě. Jeho vyhlídky nebyly vůbec růžové, někteří predikovali, že svým zraněním podlehne. Ptáci popálení elektrickým proudem v 99 % uhynou. 

Ošetřovatelé záchranné stanice Falco to s orlem ale nevzdali, ošetřovali popáleniny, poskytli mu dostatek kvalitního krmení. Když na tom byl lépe, přesunuli ho do velké voliéry, kde se připravoval na návrat do přírody. A to se ve středu konečně podařilo. 

Související obsah

​"Navrátili jsme do volné přírody dalšího krasavce. Před čtyřmi měsíci přijatého samce orla mořského, který popálený a vysílený poskakoval nedaleko dálnice. Teď už je zase v plné síle na svobodě, snad bude mít více štěstí," věří Václav Tomšovský, vedoucí záchranné stanice. 

"Doufejme, že datum 2. 2. 2022 bude pro orla mořského z Falca šťastné," přeje si ornitolog Dušan Rak, který dal orlu vysílačku, díky které bude možné sledovat jeho další osud.

Orel mořský patří mezi kriticky ohrožené druhy. V Česku se odhaduje jejich počet na přibližně 100 párů. Proto je jeho záchrana velkým úspěchem jak pro záchrannou stanici, tak pro ornitology.

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz