Domácí

Peklo v paneláku. Paní Ludmilu i její sousedy ničí hluk a prach ze stavby

Peklo v paneláku. Paní Ludmilu i její sousedy ničí hluk a prach ze stavby
Zdroj: profimedia.cz

Jen málo věcí je na životě v paneláku horší než hluční sousedé. V jednom pražském domě ale tento problém přerostl do extrému. Paní Ludmile i dalším obyvatelům domu už čtvrtý týden znepříjemňují život sousedé, kteří rekonstruují byt. V domě je totiž velký hluk a prach.

Pro paní Ludmilu i její sousedy všechno začalo 10. ledna. Tehdy se noví vlastníci jednoho z tamních bytů pustili do renovace svého obydlí. Od té doby sousedy sužuje neustálý hluk a prach, který pro některé z nich představuje zdravotní riziko.

Paní Ludmila žije ve třetím patře, její noví sousedé v prvním. Jedno patro mezi nimi však není žádnou překážkou pro nekonečný hluk a všudypřítomný prach. "Po celém domě je neustále milimetrová vrstva prachu. Nemůžu se ani napít, aniž bych předtím nemusela umýt skleničku od prachu," řekla po telefonu TN.cz paní Ludmila, v pozadí přitom byly slyšet vrtačky.

"Můj soused je astmatik a musí kvůli prachu neustále nosit respirátor. Mě i všechny okolo z toho prachu pálí oči," stěžuje si paní Ludmila. Podle jejích slov jí odmítla pomoci policie, hygiena i odbor pro stavební a životní prostředí.

Související obsah

​Obvykle se sousedskými spory zabývá Společenství vlastníků jednotek (SVJ), které dům vlastní. Podle jeho předsedy Jiřího Kučery ale hluční obyvatelé odmítají spolupracovat. "Pokusili jsme se na ně nějak apelovat, ale obyvatelé nás posílají do háje," řekl TN.cz pan Kučera s tím, že se mu podařilo dosáhnout nanejvýš slibu, že své práce urychlí.

Rekonstrukce má podle oznámení vlastníků skončit 20. února. Jejich sousedé ale mají už nepořádku dost, obzvlášť nekonečného prachu. Podle předsedy SVJ totiž stavební firma špatně utěsnila vzduchotechniku, která chrlí prach po panelovém domě.

Jiří Kučera jako předseda SVJ podle svých slov nemá v situaci žádnou skutečnou pravomoc, kterou by se mohl nepořádku ze stavby bránit. "Opravdu lituji ty, kteří bydlí okolo. Všude mají prach a slzí jim oči," popsal situaci.

Související obsah

​Podle právníka specializovaného na občanské právo Adama Kopeckého existuje hned několik způsobů, jak v takovém případě postupovat. Pokud sousedé vědomě produkují emise, znepříjemňující život, jako je například hluk, kouř, zápach nebo prach, a odmítnou na vyzvání přestat, je podle něj nejlepší obrátit se přímo na soud.

Kopecký doporučuje podání návrhu na vydání předběžného opatření. Paní Ludmile dává v tomto případě velké naděje na schválení, pokud předloží dostatečné důkazy jako například fotky či nahrávky. "Je vhodné obrátit se na notáře, který může situaci v domě ověřit. Jeho posudek má vyšší důkazovou hodnotu," doporučuje Kopecký.

Jako druhou možnost uvádí Kopecký ověření stavebního povolení. To je totiž potřeba na rozsáhlejší úpravy bytu, jako je například rekonstrukce. Pokud by majitelé bytu prováděli takto citelné změny bez stavebního povolení, může je stavební úřad zastavit a pokutovat. Pro paní Ludmilu a její sousedy tu tedy naděje na klid v domě je.

Podívejte se, jak prach zaneřádil paní Ludmile byt:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz