Koronavirus

Děti nechodí do školy, sousedé řeší dupání a hluk. Jak se tomu bránit

Děti nechodí do školy, sousedé řeší dupání a hluk. Jak se tomu bránit
Zdroj: Getty Images

Dupání i jiné nepříjemné zvuky. Často je mají na svědomí děti, které kvůli koronavirovým opatřením nechodí do školy. Trvá to už rok a rozčílení začínají být i lidé, jimž to za normálních okolností nevadí. Právník Pavel Kolesár pro TN.cz vysvětlil, jaké mají sousedé v těchto případech možnosti.

Aspoň jednou se to stalo snad každému, kdo bydlí v bytě. Člověk chce klid, ale nad hlavou mu duní strop pod náporem hrajících si dětí. Už rok se to však neděje pouze o víkendech.

Vadit to začíná i lidem, kteří by nad tím před vypuknutím pandemie mávli rukou. Teď jsou ale také zavření doma a dupot je ruší třeba při práci na dálku. Řešit se to ale podle právníka nedá. "Mají smůlu. Dupání spadá pod obecný paragraf, který řeší, že lidé se nesmí nad míru přiměřenou poměrům vzájemně obtěžovat," řekl TN.cz advokát Pavel Kolesár.

"Pokud tam děti nebudou mlátit palicí do podlahy nebo pouštět nahlas hudbu v pozdních hodinách, tak mluvíme o situaci, která je zcela přiměřená dnešním poměrům. Je pravda, že kvůli zavřeným školám se četnost těchto problémů v sousedských vztazích navýšila, není to ale řešitelné," doplnil.

Související obsah

Nejlepší způsob, jak se takovýmto nepřijemnostem bránit, je rozumná domluva se sousedy. Pokud máte dobré vztahy, neměli by mít problém vysvětlit ratolestem, že nemají tolik dupat. A když ne, nezbývá než se obrátit na strážníky. Ti ale mohou zakročit pouze v době nočního klidu.

Původně se měly děti vrátit do škol na začátku března. Místo toho ale začal přísný lockdown a návrat do lavic se odložil. Premiér Andrej Babiš (ANO) původně mluvil o 12. dubnu, v neděli však přiznal, že vůbec neví, kdy se školy znovu otevřou.

Zatím neexistuje ani přesný plán, pro koho se prezenční výuka obnoví nejdřív. Ministerstvo zdravotnictví má jen návrh, který chce kabinetu předložit. "V případě zlepšení epidemiologické situace bude ministerstvo zdravotnictví navrhovat otevření mateřských škol, prvního stupně základních škol a posledních ročníků základních a středních škol," řekla mluvčí resortu Barbora Peterová.

Další informace k návratu dětí do škol se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz