Domácí

Prezident je v dobré kondici, řekl Fiala. Na schůzce řešili krizi na Ukrajině a energetiku

Prezident Miloš Zeman přijal ve čtvrtek večer premiéra Petra Fialu (ODS) na zámku v Lánech. Fiala po setkání řekl, že i když mají na některé věci odlišné názory, je potřeba, aby o nich spolu diskutovali. Politici by se měli scházet pravidelně každý měsíc. Na čtvrteční schůzce probrali například napětí na hranicích Ukrajiny s Ruskem nebo energetickou politiku.

Předseda vlády ve čtvrtek večer diskutoval s prezidentem republiky. Zeman Fialovi v úvodu schůzky pogratuloval k dohodě, kterou se mu ve čtvrtek podařilo uzavřít s Polskem o dolu Turów. Poté spolu řešili energetickou politiku.

"Shodli jsme se na tom, že taxonomie v této podobě je přijatelným východiskem, kompromisem pro Českou republiku. Prezident ocenil aktivní přístup České republiky a naši diplomacii, která přispěla k tomu, že ta taxonomie obsahuje jádro a plyn," řekl na brífinku Fiala.

Související obsah

Politici spolu dále mluvili i o státním rozpočtu. "Informoval jsem pana prezidenta, že se chystáme připravit rozpočet, který bude protiinflační," zmínil na tiskové konferenci Fiala. Prezident podle něj zdůraznil potřebu čelit inflaci a připomněl svoje přesvědčení, že je potřeba se zabývat daňovými výjimkami.

A jedním z témat bylo i napětí na ukrajinsko-ruské hranici. "Pan prezident zastává názor, že je potřeba zachovat zdrženlivost, že je to zatím konflikt spíše v rétorické rovině a věří v mírové řešení celé situace," řekl Fiala s tím, že podle hlavy státu je nutné upřednostnit diplomatické kroky, aby byl mír zachován a on s ním v tomto souhlasí.

Okrajově se spolu politici bavili i o novele pandemického zákona, kterou poslanci ve středu po 35hodinové schůzi ve Sněmovně schválili. Fiala dle svých slov na základě krátké diskuze nabyl dojmu, že hlava státu zákon podepíše. Ještě předtím o něm budou jednat senátoři.

Související obsah

​Premiér s prezidentem na schůzce naopak neřešil kauzu zničeného spisu o Vrběticích. "Ani bych se o tom nechtěl bavit, protože je to živá kauza, která je podrobena vyšetřování," vysvětlil Fiala, proč s hlavou státu o tomto tématu nemluvil.

Zdravotní stav prezidenta nechtěl Fiala hodnotit. "Byl jsem s panem prezidentem na pracovní večeři, to už říká hodně. Komunikace je zcela standardní. Nechci hodnotit zdravotní stav pana prezidenta, to mi nepřísluší. Jeho kondice je taková, jak jsem ho znal před mnoha lety. Po této stránce si myslím, že toto svědectví mohu podat," uzavřel Fiala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz