Zahraničí

Premiéři podepsali dohodu o Turówu. Česko dostane přes miliardu korun

Polský předseda vlády Mateusz Morawiecki přijel do Prahy. Ve čtvrtek dopoledne se setkal s českým premiérem Petrem Fialou (ODS). Obě vlády údajně ve středu schválily dohodu o Turówu. Ve 13 hodin měli premiéři společnou tiskovou konferenci. Na té ohlásili, že dohodu podepsali.

Polská a česká vláda se dohodly na řešení situace okolo dolu Turów. Dohodu ve středu schválila polská vláda, ve stejný den i česká. Do Česka ve čtvrtek zamířil polský premiér Mateusz Morawiecki. Se svým českým protějškem se setkal dopoledne. Dohodu následně podepsali.

"Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podíleli," řekl Petr Fiala (ODS). Podle něj tato dohoda přináší výhody pro postižené oblasti. Polsko se zavázalo zamezit odlivu podzemních vod z Česka. Postavit má podzemní stěnu a ochranný val. "Spolupráce Česka a Polska může být velmi výhodná pro nás i střední Evropu," dodal.

"Z naší perspektivy je důležité, že s ohledem na sociální záležitosti i energetickou bezpečnost jsme si nemohli dovolit vypnout elektrárnu i zavřít důl," řekl polský premiér. "Elektrárna i důl budou fungovat a dodávat energii milionům obyvatel Dolního Slezska," doplnil.

Soudní dohled nad dohodou má podle Fialy platit pět let. Do Česka přijde z Polska 45 milionů eur (přes miliardu korun). "35 milionů (přibližně 843 milionů korun) je mezi Českem a Polskem, dalších deset milionů eur (přibližně 243 milionů korun) dostane Liberecký kraj od firmy, která důl provozuje," prohlásil Fiala. Vláda využije deset milionů eur od Polska na monitoring. Dalších 25 milionů eur (přibližně 602 milionů korun) má jít také do Libereckého kraje.

Související obsah

Premiéři probírali i situaci na Ukrajině. "Dnes jsme se s panem premiérem shodli na jasné pozici. Česká republika i Polsko vyjádřily podporu Ukrajině nejen slovy, ale i činy," řekl ve čtvrtek Fiala.

Do Kramářovy vily za českým premiérem Petrem Fialou přijel Morawiecki ve čtvrtek v 10:55. Následně vystoupili premiéři na společné tiskové konferenci. Morawiecki navštívil Česko poprvé od listopadu 2018.

Za Česko vedla rozhovory ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Česko požadovalo od Polska kompenzaci 50 milionů eur (asi miliarda a 220 milionů korun). To polská strana odmítala.

Těžba v dole Turów vadí lidem v Libereckém kraji. Ti si stěžují na znečištění vody. Česko podalo stížnost k Soudnímu dvoru EU. Ten uložil Polsku povinnost platit za těžbu pokutu 500 000 eur (asi 12,6 milionu korun) denně. Po dohodě Fiala hodlá žalobu stáhnout. 

Na záznam z tiskové konference se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz