Naše Česko

Vzácný dravec v Česku skoro vyhynul, v Ústí se ho pokouší zachránit

Ústečtí ornitologové se snaží zachránit kriticky ohroženého dravce raroha velkého. Na vybrané sloupy elektrického napětí proto chtějí nainstalovat hnízdící podložky, aby se dravci mohli lépe rozmnožovat. V Česku jich ve volné přírodě hnízdí méně než deset párů.

Momentálně asi jediná možnost, jak si extrémně ohroženého dravce prohlédnout na vlastní oči, je podívat se na vycpaného v ústeckém muzeu. Jde o půlmetrového dravce s rozpětím křídel přes jeden a čtvrt metru. Rarohů velkých žije v Česku jen několik párů.

"Patří mezi nejvzácnější, pravidelně hnízdící druhy ptáků. Je kriticky ohrožený, hnízdí u nás každý rok méně než deset párů, většinou na jižní Moravě. Vidět ho ve volné přírodě je opravdu velmi náročné," řekl Václav Beran, ornitolog ústeckého muzea.

Na předem pečlivě vybraná místa chce proto ornitolog umístit hnízdící podložky, aby se raroh do české přírody vrátil. Během jara jich chce postavit okolo stovky.

Související obsah

"Hnízdící podložky jsou překvapivě nainstalovány na sloupech vysokého napětí, protože ty si rarozi oblíbili. Do konce února budeme mít hotovo. Je to placené z norských fondů," uzavřel Beran.

Raroh mizí po celém světě. Nejčastěji kvůli znečištění či lovu. A také proto, že ubývají lokality, kde může přirozeně hnízdit. Celosvětově se jeho populace odhaduje maximálně na 30 tisíc jedinců. Ještě před třemi lety žilo na českém území okolo 20 párů, teď už jich zbývá jen polovina.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz