Domácí

"Jožin z bažin" může slavit, Ivanu Mládkovi je 80! Jak znáte jeho písně? KVÍZ

Jako inženýr ekonomie a spolužák Václava Klause mohl Českou republiku tahat z finančních malérů. Už na škole ale propadl jazzu a posléze dixielandu, což Ivana Mládka nasměrovalo na hudební dráhu. Muzikant dokázal stárnout se šarmem a humorem, a tak by nikoho ani nenapadlo, že autorovi písně Jožin z bažin pondělí přinese 80. narozeniny.

Po fakultě se vydal Mládek na rok a půl do Francie, kde hrál na balalajku v ruských kabaretech. O emigraci nikdy neuvažoval, ale návrat do začínající normalizace a posudek politicky nespolehlivého daly stopku jeho kariéře ekonoma. Pro muziku to ovšem bylo jenom dobře. Na jazzovém festivalu 1970 v Lucerně vystoupil se dvěma kolegy a poprvé se objevil název Banjo Band Ivana Mládka.

Na úvod Škoda lásky

Na první elpíčko Dobrý den si Mládek počkal až do svých 34 let. První singly však vycházely o pět let dříve a nechyběla specifická verze Vejvodova šlágru Škoda lásky. V roce 1975 si na malé desce mohli posluchači poprvé vychutnat Mládkův typický zpěv i tenorové banjo v písni Láďa jede lodí, ke které napsal text Emil Synek, což byl umělecký pseudonym Zdeňka Svěráka.

Související obsah

​Mládkovu muziku doprovodily Svěrákovy texty v hitech Mravenci v kredenci, Jahody trhala či Dáša jedla cukroví. Většinu dalších písniček už psal Ivan sám. Ortodoxnímu antikomunistovi režim klacky pod nohy neházel, protože i strana se chtěla bavit.

Hledač komiků

Ivan Mládek psal i vtipné spojovací slovo a prvoligové televizní estrády se bez něj neobešly. Kromě spolupráce s Luďkem Sobotou ale spíše hledal nové komiky. Patřil mezi ně Jan Bošina, kterého přivedl ze skupiny Mustangové, jazzový trumpetista Ladislav Gerendáš, klarinetista Ivo Pešák a později Milan Pitkin či Jan Mrázek.

Přesvědčte se v kvízu, jak Mládka znáte:

Na televizi Nova se přes deset let tleskalo pořadům Čundrcountryshow a Country estráda. Kouzelné jsou i Mládkovy mnohdy antiperspektivní obrazy, kde recese a humor převažují, stejně jako v textech.

Připomeňte si některé z jeho anekdot v pořadu Čundrcountryshow:

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz