Zajímavosti

Moderna testuje očkování proti HIV, vakcínu už dostali první lidé

Moderna testuje očkování proti HIV, vakcínu už dostali první lidé
Zdroj: TV Nova

Americká biotechnologická společnost Moderna oznámila, že v minulých dnech začala s klinickými testy své vakcíny proti HIV. Látku dostalo už prvních několik lidí a je postavená na mRNA technologii, stejně tak jako vakcína proti covidu-19.

Moderna zahájila první klinické testy vakcíny, která do těla dodává antigeny specifické pro HIV s cílem vyvolat imunitní odpověď. Vakcína je postavena na technologii mRNA, stejně tak jako očkovací látka proti covidu-19, informovala CNN.

Ve studii, která proběhla minulý rok, výzkumný tým zjistil, že antigeny HIV vyvolaly požadovanou imunitní odpověď u 97 procent účastníků. Současné testy tak navazují už na předchozí testování.

"Jsme nesmírně nadšení, že se posouváme ve vývoji vakcíny proti HIV pomocí technologie mRNA od společnosti Moderna. Hledání vakcíny proti HIV bylo dlouhé a náročné a mít nové nástroje z hlediska imunogenů a platforem by mohlo být klíčem k rychlému pokroku," oznámil prezident Mezinárodní iniciativy pro vakcíny proti AIDS Mark Feinberg.

Související obsah

​Výzkumníci budou nyní šest měsíců pozorovat 56 HIV negativních dospělých, přičemž 48 dobrovolníků dostalo jednu základní dávku vakcíny a 32 z nich poté i booster. První účastníci byli už naočkováni na Lékařské univerzitě George Washingtona ve Washingtonu.

Vakcíny na bázi mRNA vstupují do lidských buněk a učí náš imunitní systém, jak se bránit při styku s virem. Tento proces se už velmi osvědčil právě proti covidu-19, a tak vědci doufají, že může být účinný i proti HIV.

V současné době už existují různé léky a léčebné postupy, které dokážou zajistit, že prognóza při HIV se nerovná smrti, jak tomu bývalo kdysi. Stále však chybí účinné očkování, které by nákaze úplně zabránilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz