Zahraničí

Bakterie jsou odolnější! Rezistence na léky je jednou z nejčastějších příčin úmrtí

Bakterie jsou odolnější! Rezistence na léky je jednou z nejčastějších příčin úmrtí
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Vědci varovali lidstvo před novou hrozbou. Podle nejnovější studie se rezistence bakterií na antibiotika řadí mezi nejčastější příčiny smrti na světě za rok 2019. Úmrtností dokonce předčila například HIV a malárii.

Přestože z běžného bakteriálního onemocnění bylo v minulosti možné se snadno vyléčit díky antibiotikům, v současné době to představuje ohromný problém. Důvodem je skutečnost, že se bakterie staly odolnými vůči léčbě.

Experti analyzovali údaje z více než 200 zemí po celém světě a studii následně zveřejnili v odborném časopise The Lancet. Podle odborníků se rezistence bakterií na antibiotika stala jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Lidé s tímto problémem umírají častěji než na malárii nebo HIV.

Související obsah

Z výsledků je patrné, že tzv. antimikrobiální rezistence (AMR) si v roce 2019 napříč celým světem vyžádala nejméně 1,2 milionu životů. To odpovídá přibližně 3,5 tisíce úmrtí každý den.

"Tato nová data odhalují skutečný rozsah antimikrobiální rezistence po celém světě a jsou jasným signálem, že musíme jednat hned, abychom s hrozbou bojovali," uvedl spoluautor studie Chris Murray.

AMR ohrožuje všechny věkové kategorie. Malé děti jsou však vystaveny zvláště velkému riziku, míní experti. Výsledky studie uvádí, že tato věková skupina tvoří asi pětinu z celkového počtu úmrtí.

Nejčastější příčinou úmrtí jsou dle expertů kardiovaskulární onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2019 s tímto problémem zemřelo zhruba 17,9 milionu lidí. Viru HIV v důsledku nedostatečné léčby podlehlo 700 tisíc lidí a na malárii zemřelo zhruba 409 tisíc nemocných.

V Česku ubývá smrtelných infarktů. Více se dozvíte v následující reportáži.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz