Domácí

Chovateli z Radhoště zabavili zubožená vzácná zvířata. Je podezřelý z týrání

Celý den probíhalo přebírání a odvoz zvířat z usedlosti v obci Radhošť u Vysokého Mýta. Veterináři tam objevili desítky uhynulých dravců, šelem a vzácných savců. Další desítky jich tam přežívaly. Majitele podezřívají policisté z týrání a zanedbání péče. Obvinění zatím nepadlo.

Čtyři záchranné stanice si rozdělí přibližně 30 zvířat, která jsou ještě živá a mají naději na zotavení. "Museli jsme v průběhu včerejška (čtvrtka, pozn. red.) vyčlenit karanténní místa pro živočichy," řekl televizi Nova Milan Oppa ze Záchranné stanice Pasíčka.

V pátek veterináři a pracovníci záchranných stanic jedno zvíře po druhém vynášeli. Kontrolovali, jestli mají zvířata čip, a připravovali je k transportu. "Až je budeme mít u sebe, provedeme důkladná vyšetření," uvedl Oppa.

Související obsah

​Uvnitř objektu byli například rys, cibetkovitá šelma ženetka, sovy, serval nebo ohrožení orli – stepní a mořský. "Byl to neschválený chov, jsou to vzácná zvířata. Byla v naprosto nevyhovujících hygienických, a hlavně prostorových podmínkách," vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj Josef Boháč.

"Zahájili jsme úkony v trestním řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat," informovala policejní mluvčí Markéta Janovská. Přesto už ve čtvrtek majitel tvrdil, že k zásahu nemají veterináři a policisté důvod.

Čtyřicet dravců, vzácných savců a dalších zvířat uvnitř objektu se záchrany nedočkalo. Veterináři je objevili v různém stadiu rozkladu. Podle ředitele pardubické veterinární správy byly s chovatelem problémy už dříve.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz